Alior Bank [CPS] PL

Światowa Organizacja Zdrowia – WHO wyodrębniła dziesięć zagrożeń, na które zamierza zwrócić większą uwagę w 2019 roku i poprzez rozmaite działania zmniejszyć ich chorobotwórczy potencjał. Na pierwszym miejscu znalazło się zanieczyszczenie powietrza.

Dziewięć na dziesięć osób na świecie codziennie oddycha zanieczyszczonym powietrzem, a co roku ok. 7 mln ludzi umiera przedwcześnie na wywołane w ten sposób choroby nowotworowe, układu krążenia i płuc oraz udary.

15 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie, pomiędzy 30. a 69. rokiem życia, z powodu chorób cywilizacyjnych: cukrzycy, chorób krążenia i nowotworów. WHO wskazuje przy tym, że aż 85 proc. tych przedwczesnych zgonów ma miejsce w krajach o niskim i średnim dochodzie.

WHO podkreśla jednocześnie, że wszystkie kraje powinny w trybie pilnym zająć się problemami zdrowia psychicznego, które zajmują drugie miejsce wśród przyczyn przedwczesnych zgonów w grupie wiekowej 15-19 lat.

WHO ostrzega też, że na świecie będziemy zmuszeni walczyć z kolejną pandemią grypy. Nie ma jednak odpowiedzi na pytanie, kiedy dokładnie do niej dojdzie i jak będzie poważna. Wciąż złotym standardem pozostaje coroczne szczepienie się przeciwko grypie sezonowej.

Oto główne przyczyny przedwczesnej śmiertelności:

  1. Zanieczyszczenie powietrza.
  2. Problemy zdrowia psychicznego.
  3. Pandemia grypy.
  4. Palenie tytoniu.
  5. Niska aktywność fizyczna.
  6. Nadużywanie alkoholu.
  7. Nieprawidłowa dieta.
  8. Złe warunki życia i katastrofy naturalne.
  9. Rosnąca oporność patogenów na leki.
  10. Wirusy gorączek krwotocznych.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA