700 transakcji kupna aptek zostało dokonanych z ominięciem barier antykoncentracyjnych oraz wymogu, aby właścicielem apteki, udziałowcem lub wspólnikiem był wyłącznie farmaceuta – informuje Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.

W jego opinii, wszystkie te przypadki powinny skutkować obligatoryjnym cofnięciem zezwolenia, ponieważ podmioty prowadzące apteki przestały spełniać warunki ich prowadzenia.

W większości przypadków apteki są przejmowane przez firmy zarejestrowane za granicą. Tymczasem w uzasadnieniu ustawy Apteka dla Aptekarza podano, iż jedną z przyczyn jej wprowadzenia są właśnie zagraniczne przejęcia – zwraca uwagę związek aptekarzy.

Statystycznie ponad dwie apteki dziennie przechodzą w ręce zagranicznych firm, które – według informacji Ministerstwa Finansów – nie płacącą w Polsce podatków.

Polskie środowisko aptekarskie liczy na ruchy legislacyjne w kierunku uruchomienia wojewódzkich inspektoratów farmaceutycznych, które nie podejmują działań wobec firm naruszających polskie prawo farmaceutyczne. Bierność to cicha zgoda na to co obecnie bezprawnie robią sieci, a to prowadzi do destrukcji polskiego rynku aptecznego. Liczymy również na uszczelnienie przepisów Apteka dla Aptekarza i wyciągnięcie konsekwencji od podmiotów, które od dnia wejścia ustawy omijają Prawo farmaceutyczne – apeluje Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek.

Red. (źródło: ZAPPA)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/doz-zamierza-przejac-siec-aptek-medix/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA