Aflofarm realizuje inwestycję, której celem jest znaczące zwiększenie mocy produkcyjnej, m.in. w zakresie wytwarzania leków oraz kosmetyków. W ramach projektu planowana jest rozbudowa zakładów w Ksawerowie i Pabianicach oraz budowa magazynu centralnego. Łączna wartość nakładów to ok. 120 mln zł.

Inwestycja jest realizowana w związku z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, uwzględniającą złożony przez firmę wniosek w ramach programu Polska Strefa Inwestycji. Projekt jest wynikiem strategii rozwoju spółki na rynku polskim oraz za granicą. Obecnie Aflofarm posiada cztery zakłady produkcyjne: w Pabianicach, Ksawerowie, Rzgowie i Krakowie. Krakowski zakład dołączył do grupy z początkiem 2019 r., w wyniku połączenia z krakowską spółką Scan Anida – producentem produktów leczniczych i naturalnych kosmetyków.

Rozbudowa naszych zakładów jest kluczowym elementem z punktu widzenia ambitnych planów rozwoju naszego portfolio. Tylko w tym roku wprowadziliśmy na rynek kilka nowych marek, w tym nasz pierwszy lek biologiczny. Mamy bardzo mocne plany rozwoju leków OTC i produktów na receptę. Nie można jednak rozwijać portfolio bez jednoczesnej rozbudowy zaplecza produkcyjno-magazynowego i badawczo-rozwojowego – mówi Jacek Furman, prezes Aflofarm Farmacja Polska.

Rozwój zakładów produkcyjnych polega przede wszystkim na zwiększeniu powierzchni fabryk z przeznaczeniem na nowe pomieszczenia produkcyjne i laboratoryjne. W tym celu firma zakupiła działkę przyległą do zakładu w Ksawerowie o powierzchni prawie 2 ha. Jednocześnie trwają prace modernizacyjne w obu fabrykach. Według szacunków, realizowany projekt pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych firmy o ok. 30%.

Realizacja celów strategicznych firmy w poszerzenia portfolio i rozwoju struktur firmy na rynkach zagranicznych wymaga także odpowiedniej obsługi magazynowej. Tę rolę ma pełnić obiekt, który powstanie tuż obok fabryki w Pabianicach, stając się centrum dystrybucyjnym dla całej firmy.

Magazyn centralny będzie obiektem wysokiego składowania, w dużej mierze zautomatyzowanym, z pojemnością około 20 000 palet. Między magazynem centralnym a pabianicką fabryką powstanie łącznik, który ułatwi komunikację między budynkami. Projekt budowy magazynu centralnego pozwoli nam zoptymalizować procesy składowania dla firmy i zabezpieczyć nasze potrzeby w tym zakresie na najbliższe  lata. Do tej pory znaczną część procesów magazynowych musieliśmy zlecać na zewnątrz. Budowa magazynu centralnego znacznie usprawni ten proces zarówno pod względem logistycznym, jak i ekonomicznym – wyjaśnia Jacek Furman.

Rozwój poza granicami kraju jest obecnie jednym ze strategicznych obszarów rozwoju firmy. W tym celu na początku 2018 r. powstał nowy dział rynków zagranicznych. Pierwszym krokiem będzie utworzenie struktur firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej, a następnym – umocnienie i dalszy rozwój silnych przedstawicielstw. Obecnie produkty firmy są sprzedawane w 28 krajach na całym świecie.

W wyniku realizowanej inwestycji firma planuje zwiększenie zatrudnienia o kilkadziesiąt osób. Prace budowlane już trwają, a planowany termin ich zakończenia to II kwartał 2020 r.

Red.

Czytaj:

Aflofarm i Trec Nutrition – fuzja spółek

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA