AI – sztuczna inteligencja wyeliminuje choroby

Udostępnij post:

Sztuczna inteligencja poprawi jakość życia ludzi, wpływając na rozwój medycyny – tak uważa ponad połowa Polaków. AI ułatwi diagnostykę i przyspieszy proces badań klinicznych, z zastrzeżeniem, że technologia nie zdoła w pełni zastąpić doświadczonego lekarza – twierdzą eksperci z zakresu ochrony zdrowia.

Badanie „Sztuczna inteligencja w życiu Polaków”, wykonane przez Maison & Partners na zlecenie Huawei i zaprezentowane podczas kongresu Huawei Rozmowy o Przyszłości 2019, pokazało, że Polacy wyliczają wiele korzyści, które w perspektywie 50 lat może przynieść ludzkości rozwój sztucznej inteligencji. AI poprawi jakość naszego życia – uważa 51% badanych, pozwoli zapobiegać lub wyeliminuje choroby – 46%, podniesie bezpieczeństwo w miejscach publicznych – 39% i pozwoli wygospodarować większą ilość wolnego czasu – 34%.

Polacy chcą wierzyć, że znajdą pomoc w razie choroby i z tego powodu pokładają duże nadzieje w niestandardowych metodach, jak np. terapie eksperymentalne czy medycyna niekonwencjonalna. Technologia oparta na sztucznej inteligencji działa na wyobraźnię i pozwala uwierzyć, że rozwój tej dziedziny pomoże w diagnozowaniu chorób oraz opracowaniu indywidualnych sposobów leczenia. Już teraz AI ma ogromny wpływ na medycynę – stwierdza raport.

Typowy obraz medycyny, który kształtował się począwszy od etapu rozwoju leków, badań klinicznych, diagnostyki i analiz, zmienia się na naszych oczach. Pojawiają się nowe byty, a znaczący gracze rynkowi, jak Microsoft czy Google, są w stanie generować dane kliniczne, które będą stanowić alternatywę dla dotychczasowego, żmudnego procesu rekrutacji do badań klinicznych. W efekcie nie tylko przyspieszy to sam proces identyfikacji, które cząsteczki biologiczne czy chemiczne będą miały konkretny efekt kliniczny, ale również przyspieszy całą fazę badań klinicznych – zwraca uwagę dr n. med. Sławomir Chomik.

Jak zaznacza Szymon Pepliński, twórca aplikacji Facing Emotions, często brak przepisów uniemożliwia wykonanie konkretnego projektu, co oznacza, że pozytywny wpływ sztucznej inteligencji na medycynę może nie być w pełni wykorzystany ze względów prawnych, a nie ograniczeń technologicznych czy dylematów etycznych.

46% Polaków sądzi, że AI w dłuższej perspektywie przyczyni się przede wszystkim do podniesienia ogólnej jakości życia oraz walki z chorobami. Sztuczna inteligencja jest szczególnie ważna w obszarze badań i rozwoju, gdyż pozwala minimalizować czas i koszty prac nad zastosowaniami ich dla zdrowia i dobrego samopoczucia na co dzień. Nową rzeczą w medycynie jest obszar medycyny personalizowanej, analizy i postanalizy, które łączą olbrzymie ilości danych związanych z genomem ludzkim.

58% Polaków chciałoby, aby sztuczna inteligencja rozwijała się głównie w obszarze leczenia chorób.

Oprócz sygnałów z czujników na ciele, algorytmy są także w stanie zbierać i analizować czynniki środowiskowe, czyli to, co ma wpływ na człowieka przez całe życie: w jakich warunkach żyje, jak funkcjonuje jego umysł, na jaki stres był narażany. Dzięki temu mogą dużo lepiej przewidywać i przygotowywać się na występowanie pewnego rodzaju chorób i zapobieganie im. To jest duże osiągnięcie, które jest jeszcze przed nami. Technologia do tego jest tuż za rogiem – mówi Iza Bartnicka z Digital University.

Za 100 lat większość ludzi będzie zajmowała się zawodami medycznymi, ponieważ większość fizycznej pracy będzie wykonywana przez roboty sterowane przez sztuczną inteligencję – prognozują eksperci.

Leczyć nie jest jednak tak prosto. Sama analiza danych bez doświadczenia i intuicji, które mają lekarze, jest bardzo trudna i jeszcze trochę czasu zajmie, zanim będzie skuteczna, a aby roboty czy sztuczna inteligencja działały poprawnie, potrzebny jest zbiór informacji. Roboty, które będą z nami rozmawiać, współdziałać, muszą mieć te informacje bezpośrednio od nas. Warto podkreślić, że pojawiają się pierwsze sygnały świadczące o ich usamodzielnianiu się. W 2018 r. pierwszy robot medyczny otrzymał zgodę amerykańskiego instytutu FDA na jeden rodzaj ruchu wykonywany automatycznie. To uchylenie drzwi do automatyzacji zabiegów medycznych i wprowadzania robotów sterowanych przez sztuczną inteligencję do terapii i rehabilitacji – podkreśla dr hab. n. med. Zbigniew Nawrat z Uniwersytetu Medycznego w Katowicach i Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. prof. Religi.

Red.

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/pacjent-w-cyfrowym-swiecie-ochrony-zdrowia/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...