W sytuacji starzenia się społeczeństw w krajach rozwiniętych, w tym także w Polsce, coraz bardziej popularne stają się strategie anti-aging. Zalecają one różnego rodzaju produkty, kuracje i usługi mające na celu spowalnianie procesów starzenia się organizmu oraz łagodzenie związanych z wiekiem dolegliwości i niedomagań.

W Polsce działają instytuty i stowarzyszeń działające na rzecz anti-aging. Oto wnioski na temat skuteczności najpopularniejszych strategii zapobiegających procesom starzenia, w oparciu m.in. o badania amerykańskiego National Institute on Aging.

Antyoksydanty i anti-aging

Suplementy zawierające witaminy antyoksydacyjne (np. kwas askorbinowy, alfa-tokoferol) teoretycznie powinny one chronić organizm przed szkodliwym działaniem postarzających go wolnych rodników.

Obecnie dowody potwierdzające korzystny wpływ suplementacji antyoksydantów na długość życia nie są jednoznaczne. Suplementacja witamin antyoksydacyjnych w celu przedłużenia życia budzi kontrowersje. Nie powinno się rutynowo zalecać takiego postępowania. Należy jednak podkreślić, że opublikowano badania potwierdzające korzystny wpływ na zdrowie diety bogatej w owoce i warzywa – czytamy w analizie.

Niskokaloryczna dieta

Co mówią badania naukowe mówią o wpływie restrykcji kalorycznej (spożywanie pokarmów o mniejszej nawet o 40 proc. kaloryczności dobowej) na długość życia?

Naukowcy nie są pewni, czy długoterminowa restrykcja kaloryczna jest bezpieczna, korzystna i praktyczna u ludzi. Nie wiadomo zwłaszcza, czy ludzie bez nadwagi i otyłości mogliby odnieść korzyść z takiego postępowania. Ten kierunek badań wydaje się obiecujący. Nie można jednak stwierdzić, że należy rutynowo zachęcać chorych bez nadwagi i otyłości do długoterminowej restrykcji kalorycznej w calu wydłużenia życia.

Naturalny resweratrol

Kolejnym związkiem, z którym wiąże się nadzieje na opóźnianie starzenia, jest resweratrol. To naturalnie występujący m.in. w winogronach, czerwonym winie i orzechach. Czy warto na niego postawić?

Jest za wcześnie na formułowanie ostatecznych wniosków na temat wpływu resweratrolu na zdrowie i długość życia u ludzi. Potrzebne są kolejne badania zmierzające do ustalenia jego właściwej i bezpiecznej dawki u ludzi. Także do stwierdzenia, czy w ogóle istnieją jakieś użyteczne klinicznie zastosowania resweratrolu.

Niezbadane hormony

Jedną z najpopularniejszych strategii anti-aging – opóźniania starzenia jest przyjmowanie hormonów: estrogenów i progesteronu przez kobiety, testosteronu przez mężczyzn. Dlaczego? Ponieważ z wiekiem organizm wytwarza ich coraz mniej. Niestety badania naukowe nie potwierdzają jednoznacznie ich skuteczności. Co gorsze, często też wykazują ich szkodliwe (niepożądane) działanie na organizm (zwiększone ryzyko rozwoju niektórych groźnych chorób).

Brakuje danych przemawiających za rutynowym suplementowaniem testosteronu u zdrowych mężczyzn w podeszłym wieku. Brak jest dowodów naukowych potwierdzających, że leczenie testosteronem zdrowych mężczyzn pomaga im starzeć się zdrowiej.

Dostępne na rynku hormony są najczęściej lekami, więc jak każdy preparat medyczny mają udowodnione działania niepożądane, które mogą, choć nie muszą wystąpić. Dlatego nie wolno na własną rękę sięgać po hormony.

Na rynku dostępne są preparaty zawierające hormon dehydroepiandrosteron – znany jako DHEA. Powstaje on z cholesterolu w korze nadnerczy, a następnie jest przekształcany w testosteron i estrogeny. Reklamuje się je jako związki dodające energii, siły, poprawiające odporność, libido, zwiększające masę mięśniową lub zmniejszające udział tłuszczu w masie ciała. Choć tak naprawdę wciąż brak jest przekonujących dowodów naukowych potwierdzających, że suplementacja DHEA pozwala uzyskać którykolwiek z wymienionych wyżej efektów. Badacze wciąż nie znają też efektów długoterminowego (ponad rocznego) stosowania preparatów z DHEA, które może się okazać szkodliwe np. dla wątroby.

Do momentu uzyskania wyników dobrze zaplanowanych i rygorystycznie prowadzonych badań należy pamiętać, że obecnie efekty suplementacji DHEA nie zostały w pełni ustalone i może się okazać, że postępowanie takie przynosi więcej szkód niż korzyści.

Recepta na długowieczność

Obecnie brak jest suplementów czy leków o udowodnionym, kompleksowym działaniu zapobiegającym starzeniu się, a w decyzji o zastosowaniu danej kuracji odmładzającej ostatnie słowo zawsze powinien mieć lekarz geriatra.

Eksperci podkreślają, że istnieją bezpieczne sposoby na to, aby wydłużyć życie i opóźnić starość oraz związane z nią choroby. W tym celu zalecają przede wszystkim praktykowanie zdrowego stylu życia. Okazuje się, że jest to najtańszy i przy tym najbardziej skuteczny środek profilaktyczny.


Red. (źródło: zdrowie.pap.pl)

1 KOMENTARZ

  1. Myślę, że w przypadku starszych osób zastosowanie mogą znaleźć także aplikacje medyczne dla pacjentów, które znacząco usprawniając proces leczenia. Weźmy na przykład kwestię zażywania leków. W pewnym wieku trudno jest już pamiętać o konieczności przyjmowania dawek w stałych odstępach czasu. Nowoczesna aplikacja może więc wysłać przypomnienie – czy to w postaci dźwięku czy chociażby powiadomienia SMS. Dzięki temu zarówno sam pacjent zyskuje poczucie bezpieczeństwa, jak i lekarz ma możliwość monitorowania jego postępowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA