Jak informuje Ministerstwo Finansów, ustawa o podatku obrotowym, która miała wejść w życie od 1 marca, obowiązywała będzie od połowy marca. To m.in. efekt dwutygodniowego vacatio legis.

Według resortu finansów, podatek jest tak skonstruowany, aby jego powszechność pozwalała na umiarkowaną stawkę podatkową. Będzie zawierać kwotę wolną 1,5 mln zł miesięcznego obrotu.

Polska Izba Handlu, która skupia ponad 30 tys. polskich podmiotów, tłumaczy, że kwota wolna w wysokości 1,5 mln zł miesięcznie dotyczy mikroprzedsiębiorstw, powinna zaś obejmować małe i średnie przedsiębiorstwa, czyli z obrotami od 45-225 mln zł.

Ministerstwo Finansów: Nie będą opodatkowane przychody z tytułu sprzedaży leków i wyrobów medycznych refundowanych. Definicją towaru nie zostaną również objęte posiłki przygotowywane przez zbywcę, gaz ziemny, woda, ciepło systemowe oraz energia elektryczna. Pozostała sprzedaż detaliczna będzie objęta podatkiem.

Oznacza to, że zapłacą go nie tylko sklepy czy stacje benzynowe, ale również sprzedawcy leków na receptę (pełnopłatnych) oraz OTC – alarmują eksperci.

TW

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA