Białaczka u dzieci – zaskakujące wyniki badań

Udostępnij post:

To, że w domu jest nieco brudniej, może w niektórych przypadkach uratować życie dziecka. Taka zaskakująca zależność występowania białaczki i czystości w domu wynika z badań przeprowadzonych przez brytyjskiego naukowca. Wbrew pozorom, utrzymywanie sterylnych warunków i brak kontaktu z rówieśnikami przyczynia się do rozwoju białaczki u dzieci zagrożonych genetycznie.

Ostra białaczka limfoblastyczna określana skrótem ALL (acute lymphoblastic leukaemia) to najczęściej występujący u dzieci rodzaj nowotworu – dotyka jedno na 2000 z nich. W krajach wysoko rozwiniętych liczba chorych w ostatnich latach drastycznie rośnie.

Choroba jest wynikiem współdziałania dwóch czynników: genetycznej mutacji i zwykłej infekcji, która jest punktem zapalnym dla rozwoju choroby.

Według Mela Greavesa, brytyjskiego eksperta od białaczki z londyńskiego Instytutu Badań nad Rakiem, większości zachorowań dałoby się uniknąć, gdyby obciążone genetycznie dzieci wychowywały się w brudniejszych domach i miały kontakt z innymi dziećmi.

Dlaczego? Sterylne warunki w pierwszym roku życia dziecka sprawiają, że jego układ odpornościowy nie ma szans rozwinąć się prawidłowo. To powoduje, że jest ono bardziej podatne różnego rodzaju infekcje w późniejszym wieku.  

W przypadku dzieci z obciążeniem genetycznym jest to niezwykle groźne. Nawet  nieszkodliwy wirus może u nich doprowadzić do gwałtownej reakcji układu immunologicznego, który zaczyna produkować znacznie więcej białych krwinek do zwalczania choroby. W ten sposób dochodzi do białaczki.

 Najważniejszym wnioskiem, który płynie z tych badań, jest to, że większości przypadków białaczki u dzieci da się uniknąć. W taki sam sposób, jak w odniesieniu do chorób autoimmunologicznych czy alergii. To proste i bezpieczne procedury polegające na przykład na wystawianiu dziecka na kontakt z powszechnie występującymi i niegroźnymi mikrobami, na które dziecko się uodparnia – wyjaśnia Mel Greaves.

Red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...