Jeśli chodzi o sieć szpitali, bardzo dużo się zmieniło w stosunku do projektu, który został skierowany do uzgodnień publicznych – stwierdził minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł. Resort planuje, że ustawa wejdzie w życie od połowy 2018 r.

Jak wyjaśnił Konstanty Radziwiłł, w ramach sieci planowane jest, aby szpital, przyjmując pacjenta na leczenie, był jednoczenie gotowy do sprawowania nad nim opieki specjalistycznej w ambulatorium przyszpitalnym, po pobycie w szpitalu. Leczenie obecnie trwa bowiem zwykle zbyt krótko. Brak jest opieki skoordynowanej w miejsce pojedynczych procedur medycznych, które są od siebie oderwane.

Tzw. narodowa służba zdrowia ma umożliwić powszechny dostęp wszystkich obywateli oraz legalnie przebywających w Polsce cudzoziemców do publicznej służby zdrowia w każdym przypadku, gdy wystąpi taka potrzeba. Ochrona zdrowia będzie finansowana z budżetu państwa, a nie ze składki ubezpieczeniowej.

Od początku 2018 r. mają wzrosnąć nakłady z budżetu na ochronę zdrowia. Wcześniej, od połowy 2017 r. ma zostać wprowadzony niemal powszechny dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, czyli np. do przychodni.

– Zwiększenie nakładów ma się dokonać przede wszystkim poprzez zmianę priorytetów. Mówimy o zwiększeniu nakładów liczonych jako odsetek PKB. Wejście w życie rozwiązania sieciowego, a także już od początku roku rozwiązań kompleksowych, pozwala w niektórych obszarach zmniejszyć kolejki już dzisiaj- wyjaśnia minister zdrowia.

Red.

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA