Od początku uruchomienia e-recept w Polsce wystawionych zostało już ponad 800 tys. elektronicznych dokumentów, dla ponad 175 tys. pacjentów. E-recepty wystawiane są w 285 miastach.

W kwietniu personel medyczny w całym kraju wystawiał średnio 16 tys. e-recept dziennie (w dni robocze od poniedziałku do piątku). Dla porównania w lutym było to 6,5 tys.

Po raz pierwszy swoje elektroniczne recepty wystawiło w kwietniu 150 nowych podmiotów leczniczych. Liderem miesiąca jest województwo lubelskie – do systemu e-recepty dołączyły w nim 33 podmioty lecznicze, zaś najbardziej aktywne miasta w tym województwie to: Krasnystaw, Tyszowce oraz Kazimierz Dolny.

Pierwsza “5. miesiąca” podmiotów leczniczych, w których wystawiono najwięcej recept w postaci elektronicznej, znaleźli się:

  • Przychodnia na Szwederowie, Bydgoszcz, woj. kujawsko-pomorskie;
  • Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “Praktyka Lekarzy Rodzinnych”, Milejów-Osada, woj. lubelskie;
  • NZOZ Gabinety Lekarskie Tomasz Stępka, Poznań, woj. wielkopolskie;
  • Ryszard Gaworecki Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Ośrodek Zdrowia, Wohyń, woj. lubelskie;
  • Przedsiębiorstwo Świadczeń Zdrowotnych I Promocji Zdrowia Elvita-Jaworzno III, Jaworzno, woj. śląskie;

E-recepty uznane zostały za jeden z elementów strategicznych Unii Europejskiej. Główny cel to stworzenie transgranicznego elektronicznego systemu opieki zdrowotnej w Europie, który umożliwi obywatelom uzyskiwanie e-recept w dowolnym miejscu UE.

W Europie w zakresie wdrażania e-recept przodują kraje skandynawskie. W Estonii elektroniczne recepty zostały wprowadzone w styczniu 2010 r., a do połowy 2013 r. 95% wszystkich recept w tym kraju wydano w formie elektronicznej.

Inne kraje, które korzystają z e-recepty, to: Norwegia, Dania, Finlandia, Szwecja, Belgia, Holandia, Włochy, Islandia, Grecja, Anglia, Szkocja, Walia i Irlandia Północna.

Red. (źródło: pacjent.gov.pl)

Czytaj:

Pierwszy miesiąc e-recepty w Polsce

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA