EMOstrefy do kangurowania w polskich szpitalach

Udostępnij post:

Metoda kangurowania, wymyślona przypadkiem w latach 70., znana jest na całym świecie, a w Polsce tę ideę wspiera program marki Emotopic „Blisko z Tobą chcę być”. W jego ramach powstały już 42 specjalne EMOstrefy do kangurowania w szpitalach w całej Polsce. 15 maja z okazji Światowego Dnia Kangurowania otwarta zostanie kolejna – na Oddziale Neonatologii Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

15 maja to Światowy Dzień Kangurowania. W tym dniu promowane jest przytulanie noworodka metodą „skóra do skóry”. Taki kontakt nie tylko pomaga budować rodzicielstwo bliskości, ale również wspomaga leczenie wcześnie narodzonych dzieci.

Metoda kangurowania powstała przypadkowo, a za jej twórcę uważa się dr Edgara Reya Sanabrię. W szpitalu w Bogocie, w 1978 r., z powodu braku personelu i odpowiedniego sprzętu medycznego, polecił on, aby noworodki były przytulane przez matki, głównie w celu utrzymania odpowiedniej temperatury ciała. W efekcie umieralność dzieci spadła o połowę, co dało początek badaniom dr Reya nad tą metodą. Dzięki jego publikacjom na ten temat metodę kangurowania upowszechniono na całym świecie.

Przytulanie specjalistyczne 

Kangurowanie to sposób przytulania noworodka metodą „skóra do skóry”. Oznacza to, że dziecko przytulane jest nagą klatką piersiową do klatki piersiowej matki lub ojca. Dzięki temu słyszy bicie serca rodzica, jest delikatnie kołysane, czuje ruchy klatki piersiowej i ogrzewane jest ciepłem ciała. Jest to szczególnie istotne dla naszego gatunku, ponieważ noworodek, nawet urodzony w terminie, jest niedojrzały i całkowicie zależny od innych. Nie potrafi się sam ogrzać, pożywić, schronić przed niebezpieczeństwem.  Dlatego właśnie szukamy naturalnego miejsca, w którym możemy poczuć się bezpiecznie – są nim ramiona, zapach, dźwięki pochodzące od mamy lub taty.

Takie specjalistyczne przytulanie, czy to w szpitalu czy w domu, powinno trwać przynajmniej 1,5 godziny, a najlepiej dłużej, a także być powtarzane kilkukrotnie w ciągu dnia czy nocy. Jest to wystarczająca ilość czasu, aby w ciałach i umysłach dorosłych i dzieci zaczęły zachodzić pozytywne zmiany. Niezwykle istotne jest, aby tego ważnego dla rodzica i dziecka czasu nikt nie przerywał i nie rozpraszał, a uwaga była skupiona tylko na dziecku. Dlatego w Polsce o komfort rodziców dba program marki Emotopic „Blisko z Tobą chcę być”, stworzony z myślą o dzieciach i ich rodzicach. Jego celem jest promowanie rodzicielstwa bliskości, poprzez tworzenie specjalnych EMOstref, na oddziałach szpitalnych, wyposażonych w komfortowe fotele, w których rodzice mogą kangurować swoje dzieci i budować z nimi mocne więzi – mówi Anna Hekkelstrand, koordynator programu.

Bliskość leczy

Badania pokazują, że dla rodziców wcześniaków, oprócz pomocy personelu, niezwykle istotne jest również ich osobiste zaangażowanie w opiekę nad wcześniakiem w doświadczeniu tego trudnego startu w rodzicielstwie. Opieka rodzica nad dzieckiem, które urodziło się przedwcześnie, jest jednym z najważniejszych elementów leczenia tych malutkich pacjentów.

Kangurowanie – pierwszy kontakt cielesny rodzica z dzieckiem, to bardzo ważna procedura, która powinna być osiągalna dla każdego rodzica i wcześniaka. Zapewnia dziecku ogrzewanie, którego potrzebuje, a badania sugerują, że bywa nawet lepsze niż pobyt w inkubatorze. Dziecko zyskuje poczucie bezpieczeństwa, a przytulanie łagodzi stres poporodowy, utrzymuje regularne bicie serca u dziecka, dzięki czemu zwiększa się ilość tlenu we krwi, poprawia jego parametry życiowe, ogranicza występowanie zaburzeń oddychania oraz ryzyka infekcji. Sprawia, że dzieci śpią spokojniej i dłużej, a także zmniejsza się liczba i długość epizodów płaczu i niepokoju oraz poziom kortyzolu u dziecka i matki.

Dziecko podczas takiego kontaktu kolonizuje się florą bakteryjną skóry mamy, co jest bardzo istotne, bo przewód pokarmowy człowieka jest największym układem odpornościowym i chroni nas przed zakażeniami. Badania na zwierzętach pokazały, że korzystne bakterie, które w tym czasie dotrą do błony śluzowej przewodu pokarmowego, kształtują profil układu immunologicznego człowieka na wiele lat.W przypadku wcześniaków takie dobroczynne działanie często oznacza większe szanse na ich przeżycie.

 – Kangurowanie to bezpieczna i efektywna interwencja medyczna, a także naturalne i bardzo potrzebne dziecku i rodzicom doświadczenie – podkreśla Anna Hekkelstrand.

Red.

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/co-swiadczy-ze-nasze-dziecko-ma-mukowiscydoze/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...