Liczba zachorowań na odrę na świecie od stycznia do lipca br. wzrosła prawie trzykrotnie w porównaniu z tym samym okresie ubiegłego roku. Tegoroczna liczba przypadków choroby jest najwyższa od 2006 r. – wynika z danych Światowej Organizacja Zdrowia.

Odra to choroba wirusowa i jedna z najbardziej zakaźnych chorób świata; zakażenie następuje drogą kropelkową. Zgon w wyniku odry zazwyczaj wywołany jest powikłaniami wynikającymi z obniżenia odporności. Objawy choroby to m.in. wysoka gorączka, kaszel, światłowstręt, a po kilku dniach pojawia się wysypka.

Liczba zachorowań na odrę od początku bieżącego roku do końca lipca przekroczyła 364,8 tys. przypadków, podczas gdy w tym samym okresie roku 2018 było ich 129,2 tys. Rzecznik WHO Christian Lindmeier podkreślił na konferencji prasowej w Genewie, że tegoroczna liczba jest najwyższa od 2006 roku.

Najwięcej osób choruje na odrę w Demokratycznej Republice Konga, na Madagaskarze i na Ukrainie. W tym kontekście WHO zastrzega, że w ostatnich miesiącach liczba zachorowań na Madagaskarze znacząco spadła w wyniku krajowej kampanii interwencyjnych szczepień.

Według danych organizacji duże ogniska choroby występują także w Angoli, Kamerunie, Czadzie, Nigerii, w Sudanie i Sudanie Południowym, na Filipinach, w Tajlandii i Kazachstanie.

Także w Stanach Zjednoczonych zarejestrowano w tym roku najwyższą od 25 lat liczbę zachorowań na odrę. Z kolei w Europie wzrosła ona dwukrotnie – do lipca odnotowano prawie 90 tys. przypadków, czyli więcej niż w całym roku 2018 – ok. 84,5 tys.

Podczas gdy w tym roku liczba zachorowań w Afryce wzrosła prawie 10-krotnie, a w regionie Pacyfiku Zachodniego o 230 proc., to w Azji Południowo-Wschodniej i obu Amerykach o 15 proc. spadła.

WHO podkreśla, że chorobie można zapobiec, dwukrotnie przyjmując “bardzo skuteczną i pewną” szczepionkę. Organizacja również przestrzega, że dorośli i dzieci powyżej szóstego miesiąca życia, zanim udadzą się w rejon, gdzie ta choroba panuje, powinni zostać zaszczepieni. Podróżnym zaleca się przyjęcie szczepionki najpóźniej 15 dni przed wyjazdem.

AFP przypomina, że w przeszłości WHO wielokrotnie odrzucała badania z lat 90. uznawanego za inicjatora ruchu antyszczepionkowego Andrew Wakefielda, który sugerował związek szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce z autyzmem. Wakefield, który wyniki tych badań sfałszował, został później wykreślony z rejestru lekarzy.

Jednocześnie WHO zaznacza, że na świecie zgłaszanych jest zaledwie ok. 10 proc. przypadków zachorowań na odrę, co oznacza, że skala epidemii jest dużo większa, niż wskazują na to oficjalne statystyki.

W Kijowie wzrost zachorowań na odrę

W Kijowie zanotowano najwyższy wzrost zachorowań na odrę od uzyskania niepodległości przez Ukrainę w 1991 roku. Sytuację w stolicy może uratować zwiększenie zasięgu szczepień – powiedziała we wtorek dyrektor wydziału zdrowia władz miejskich Walentina Ginzburg.

Jak poinformowały we wtorek służby prasowe kijowskiej administracji państwowej, w ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2019 roku na odrę zachorowało ponad 5 tys. osób, z czego prawie trzy tysiące to dorośli. Jest to trzy razy więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

To realne zagrożenie, któremu można stawić czoło jedynie przez odpowiedzialne podejście do szczepień. Dzisiaj nic poza szczepionkami nie ochroni Kijowa przed wybuchem epidemii chorób zakaźnych, którym można zapobiec dzięki szczepionkom – wyjaśnia Ginzburg.

Dyrektor stołecznego wydziału zdrowia poinformowała, że w ubiegłych latach planowane szczepienia nie objęły wystarczająco dużej liczby dzieci w wieku poniżej 5 lat i od 7 do 14 lat.

Są to dzieci, które wracają już po wakacjach w całym kraju, we wrześniu pójdą do przedszkoli i szkół, a my będziemy mieli zwiększoną zachorowalność i nie tylko na odrę. Teraz, niestety, należy przewidzieć także wzrost zachorowalności na inne niebezpieczne dla dorosłych i dzieci choroby, jak na przykład błonicę – ostrzega.

Ginzburg podkreśliła, że obecnie w stolicy stworzono wszelkie warunki do bezpłatnych szczepień dzieci i dorosłych, a w miejskich placówkach medycznych dostępnych jest ponad 57 tysięcy dawek szczepionek przeciwko odrze, różyczce i śwince.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/odra-w-polsce-1217-przypadkow-w-pierwszym-polroczu/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA