Śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy zajmującej się przestępczością farmaceutyczną prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Poznania.  Grupa zajmowała się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą sfałszowanych i niedopuszczonych do obrotu leków.

Magazyn i miejsce produkcji zlikwidowano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zabezpieczono kilka tysięcy gotowych produktów leczniczych o działaniu przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym, jak i półproduktów wykorzystywanych na etapie wytwarzania.

W toku postępowania ustalono, że grupa w sposób zorganizowany, na zasadzie prosperującego przedsiębiorstwa, dokonała sprzedaży leków o łącznej wartości co najmniej 2,5 mln zł. Były one sprzedawane na terenie Polski i niemal wszystkich państw UE.

Część gotowych preparatów docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Sprzedawano je głównie przez Internet, a do klientów docierały w przesyłkach kurierskich. Aby ukryć nielegalną działalność, przesyłki były nadawane z przygranicznych województw Polski, z dala od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania. Sprzedaż substancji niosła za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących.

Jak ustalono, członkowie grupy zajmowali się produkcją, przechowywaniem i odpłatnym udostępnianiem leków czterech największych koncernów farmaceutycznych. Wśród farmaceutyków znalazły się także substancje zabronione, określone w grupie S1, S2 i S4 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie.

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zatrzymanym poza zarzutami założenia, kierowania czy udziału w grupie przestępczej, przedstawiono także zarzuty naruszenia przepisów Prawa farmaceutycznego, ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy.

Podejrzanemu o kierowanie grupą grozić może kara do 15 lat pozbawienia wolności, w przypadku pozostałych podejrzanych – 12 lat więzienia.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/rosnie-liczba-podrabianych-produktow-leczniczych/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA