Master Pharm, łódzki producent suplementów diety, ma za sobą najlepszy finansowo rok w historii działalności. Uzyskał rekordowe wyniki z usług produkcji kontraktowej, zwiększył sprzedaż o 17%, a zysk netto o 34%.

Na wzrost przychodów Grupy o 17% wpłynęła poprawa sprzedaży spółki Master Pharm, wynikająca ze zwiększenia portfela zamówień produkcji kontraktowej suplementów diety, w tym wyższej sprzedaży zrealizowanej dla największego klienta. W 2018 r. wolumen zamówień okazał się rekordowy i najwyższy w historii funkcjonowania firmy.

W 2018 r. największą aktywność wykazali nasi kluczowi klienci, do których zaliczają się przede wszystkim duże firmy farmaceutyczne. Dzięki inwestycjom w moce produkcyjne, zrealizowanym w 2017 r., jesteśmy w stanie bez większych problemów obsłużyć rosnące wolumeny zamówień – zapewnia Jacek Franasik, prezes zarządu Master Pharm.

W 2018 r. marża netto, zrealizowana przez Grupę Master Pharm, wyniosła 14,4% (+1,8 p.p. rdr), marża operacyjna 18,2% (+2,3 p.p.), a marża EBITDA 21,1% (+2 p.p.). Obok wyższych przychodów, wpływ na  poprawę miał mniejszy wzrost kosztów stałych działalności.

Własna marka suplementów

Wyższą sprzedaż Grupa odnotowała także w obszarze suplementów diety, oferowanych pod marką własną. W 2018 r. sprzedaż produktów Avet Pharma wzrosła o 21%, co było rezultatem m. in. wprowadzenia produktów Witamina D3 2000 i Witamina D3 4000 oraz dobrej sprzedaży marek Magnez, Młody Jęczmień Forte Slim, Mega Krzem, Lecytyna i Mega Omega. Analizując sprzedaż spółki zależnej Avet Pharma w okresie sprawozdawczym, firma zwraca uwagę na dokonane korekty księgowe.

W związku z korektami wynikającymi z wprowadzenia nowych standardów rachunkowości, pomimo faktycznie wyższej sprzedaży produktów marki własnej w 2018 r., księgowe przychody Avet Pharmy były niższe o 3,5% rdr. Jest to jednak zabieg wyłącznie rachunkowy i nie odzwierciedla dynamiki rozwoju tej spółki, która z powodzeniem rozbudowuje portfolio i zwiększa dotarcie do klientów – wyjaśnia Jacek Franasik.

Wzrost sprzedaży i akwizycje

W perspektywie najbliższych kwartałów Master Pharm spodziewa się utrzymania obecnej dynamiki rozwoju.

Oczekujemy dalszego wzrostu przychodów i zysków, przy jednoczesnej dalszej stabilizacji kosztów stałych. Analizując prognozy zamówień klientów, oceniamy, że utrzymanie obecnego tempa rozwoju jest realnym scenariuszem. Ponadto, zgodnie z naszymi założeniami strategicznymi, stale obserwujemy branżę pod kątem potencjalnej akwizycji, w celu zwiększenia zdolności wytwórczych Grupy o produkty lecznicze OTC lub określone portfolio marek suplementowych lub farmaceutycznych. Rynek suplementów ma przed sobą bardzo dobre perspektywy i chcemy je maksymalnie wykorzystać – ocenia prezes Jacek Franasik w Liście do Akcjonariuszy.

Zarząd spółki nie wyklucza również inwestycji w zaplecze produkcyjne, choć uzależnia to od planów i przyszłych decyzji zakupowych klientów.

Grupa Master Pharm

Głównym obszarem działalności Grupy Kapitałowej Master Pharm jest produkcja kontraktowa suplementów diety, kosmetyków, wyrobów medycznych i preparatów spożywczych dla podmiotów branży farmaceutycznej. Za pion produkcyjny odpowiadają Master Pharm S.A. z siedzibą w Łodzi oraz Grokam GBL z siedzibą w Mielcu. Grupa zajmuje się również dystrybucją suplementów diety pod marką własną, realizowaną przez warszawską spółkę Avet Pharma. Od 28 kwietnia 2016 r. Master Pharm S.A. notowana jest na głównym rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

Red.

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/master-pharm-wyniki-finansowe-w-2018-r/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA