More

    Pakt dla Zdrowia 2030 stworzyły komitety KO, PSL, SLD i PiS

    Pakt dla Zdrowia 2030, zawierający priorytety zdrowotne na najbliższe lata, podpisali liderzy czterech największych komitetów: KO, PiS, PSL i SLD . W Pakcie znalazło się 11 punktów, m.in. dotyczący zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia co najmniej do średniej unijnej.

    Zwiększenie finansowania co najmniej do średniej unijnej, obowiązkowa profilaktyka oraz opieka psychiatryczna blisko domu najmłodszych pacjentów – to niektóre z punktów, które politycy obiecali poprzeć ponad podziałami partyjnymi. Za namową „DGP” politycy KO, PSL, PiS i SLD podpisali Pakt dla Zdrowia 2030 – informuje Dziennik Gazeta Prawna.

    Negocjacje treści dokumentu, który stanowiłby ponadpartyjny konsensus, trwały kilka miesięcy.

    Ostatecznie politycy podpisali się pod 11 punktami, za którymi – niezależnie od partyjnych podziałów – mają razem głosować. Zdaniem ekspertów to szansa, by po latach nawarstwiających się zaniedbań zdrowie stało się priorytetem – podaje dziennik.

    W Pakcie znalazły się takie postulaty, jak:

    • zwiększenie finansowania systemu ochrony zdrowia co najmniej do średniej unijnej,
    • zmiany organizacyjne w służbie zdrowia,
    • podniesienie nakładów na kształcenie większej liczby kadry medycznej,
    • wprowadzenie personelu pomocniczego w szpitalach,
    • utworzenie specjalnego funduszu opiekuńczego – pieniądze z niego miałyby wspierać osoby starsze i niesamodzielne,
    • obowiązkowe badania profilaktyczne.

    Pakt podpisali: minister Łukasz Szumowski (z upoważnienia premiera Mateusza Morawieckiego), kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz oraz szef sztabu wyborczego SLD Robert Biedroń.

    Zmianę chcemy wprowadzić w ciągu pierwszych 100 dni kadencji nowego rządu. Wysoką jakość usług zagwarantuje nowa infrastruktura, której powstanie sfinansuje Fundusz Modernizacji Szpitali o wartości 2 mld zł rocznie. Realizacja zapisów Paktu dla Zdrowia 2030 jest zgodna z założeniami programu PiS. Wspólna praca na rzecz poprawy systemu ochrony zdrowia powinna połączyć wszystkie opcje polityczne w Polsce – zadeklarował minister zdrowia Łukasz Szumowski.

    Każdy lek na receptę będzie kosztował nie więcej niż 5 zł. Dzieci, emeryci, renciści, kobiety w ciąży i pacjenci po przeszczepach będą mieli leki za darmo. W ciągu czterech lat kolejka do lekarza specjalisty nie będzie dłuższa niż 30 dni. Zwiększenie publicznego finansowanie w opiece zdrowotnej do 6,8 proc. PKB w 2022 r. i do 7,2 proc. PKB w 2024 r. – to założenia Paktu dla Zdrowia 2030.

    Red. (źródło: gazetaprawna.pl)

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat