Jakie jest zaufanie do farmaceutów polskich pacjentów? Ponad 90% Polaków ufa farmaceutom. Nie potrafią oni jednak korzystać z ich wiedzy. Do apteki chodzą, aby kupić lek, dużo rzadziej po fachową poradę.

Jak pokazuje raport “Farmaceuta w Polsce”, oparty o badania przeprowadzone przez Biostat na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej, rola farmaceuty w polskim systemie opieki zdrowotnej ulega zmianie. Trwają prace legislacyjne nad Ustawą o Zawodzie Farmaceuty, coraz częściej mówi się o wprowadzeniu w naszym kraju opieki farmaceutycznej.

Wizerunek zawodu w oczach pacjentów jest zupełnie inny niż w oczach samych farmaceutów:

  • 90,4% Polaków ufa farmaceucie, pacjenci nie potrafią jednak korzystać z ich wiedzy i robią to niechętnie,
  • wiedzę o lekach pacjenci czerpią głównie z Internetu – 64%,
  • podczas decyzji o wyborze leku, tylko 11% pacjentów kieruje się rekomendacjami farmaceuty, choć aż 80% farmaceutów sądzi, że to ich rekomendacje są kluczowe.

Z tego powodu rusza ogólnopolska kampania wizerunkowa „Po pierwsze farmaceuta”. Organizatorami są Naczelna Izba Aptekarska i Fundacja Aflofarm. Celem akcji jest zwiększenie świadomości Polaków w zakresie uprawnień i możliwości farmaceutów. Kampania ma zachęcić do korzystania z ich usług w aptekach, w przypadku wątpliwości związanych ze stosowaniem leków, czy drobnych problemów zdrowotnych, a także wspierać promowanie potrzeby wprowadzenia w przyszłości opieki farmaceutycznej w Polsce.

Zależy nam na tym, by Polacy w odpowiedzialny sposób dbali o swoje zdrowie. Farmaceuci mogą im w tym pomóc. To bardzo dobrze wykształceni specjaliści, którzy posiadają szeroką wiedzę z zakresu farmakologii i potrafią doradzić w wielu dolegliwościach zdrowotnych, a w razie potrzeby również zalecić wizytę u lekarza. Ich rola w systemie opieki zdrowotnej w Polsce jest jednak naszym zdaniem niedoceniana. zauważyliśmy to i chcemy to zmienić – mówi Tomasz Furman, prezes zarządu Fundacji Aflofarm.

Akcję organizują wspólnie Fundacja Aflofarm oraz Naczelna Izba Aptekarska.

Red.

https://forumfarmaceutyki.pl/jak-wprowadzic-w-polsce-opieke-farmaceutyczna/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA