Alior Bank [CPS] PL

Większość nowotworów, które wykryje się wcześnie, daje się całkowicie wyleczyć. Istotna jest wiedza, co może zwiastować nowotwór, a także regularne badania kontrolne.

Prawidłowo zbilansowana i urozmaicona dieta obfitująca w witaminy, błonnik, zdrowe białko, nie zawierająca w nadmiarze cukru i tłuszczów zwierzęcych chroni przed niektórymi nowotworami.

Choroba nowotworowa daje wiele sygnałów o swojej obecności. Udowodniono też, że palenie tytoniu powoduje rozwój nowotworów, nie tylko płuca. Oto sześć zasad wczesnego wykrywania raka:

1. Bądź świadom swojego ciała. Raz w miesiącu oglądaj je dokładnie, sprawdź, czy nie masz niepokojących znamion skórnych, zgrubień, guzków. Kobiety raz w miesiącu powinny zbadać same swoje piersi, mężczyźni – jądra.

Uwagę powinny zwrócić też:

 • częste siniaki po błahym urazie, które długo się wchłaniają,
 • nieprawidłowe krwawienia,
 • krwista plwocina,
 • krwisty mocz,
 • ciemny stolec lub stolec z widoczną krwią,
 • nieprawidłowe krwawienia i upławy z dróg rodnych,
 • nieustępujące stany podgorączkowe,
 • zlewne nocne poty.

2. W razie niepokojących zmian czy objawów idź do lekarza. Nie lecz się sam!

3. Wykonuj zalecone badania przesiewowe w kierunku wykrycia nowotworów: kobiety – cytologię i mammografię, kobiety i mężczyźni – kolonoskopię.

To badania bezpłatne i łatwo dostępne. Szczegóły łatwo sprawdzić na stronach właściwego oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

4. Raz w roku pójdź do swojego lekarza i poproś o dokładne zbadanie. Raz w roku warto też wykonać, nawet na własny koszt, następujące badania diagnostyczne:

 • morfologia krwi
 • badanie ogólne moczu
 • USG jamy brzusznej, tarczycy, obwodowych węzłów chłonnych.

Są nowotwory, które rosną powoli i nie dają prawie żadnych objawów, np. rak nerki. We wczesnym stadium można je wykryć właśnie w badaniu USG.

Jeśli palisz, raz w roku wykonaj zdjęcie RTG klatki piersiowej.

5. Dbaj o bezpieczny seks – onkogenne szczepy wirusa HPV roznoszą się właśnie drogą kontaktów seksualnych. Uwaga! Seks oralny czy analny nie chroni przed ich rozprzestrzenianiem!

Jeśli nie rozpoczęłaś/rozpocząłeś współżycia seksualnego, rozważ szczepienie przeciwko HPV. Uwaga! Nie chroni ono przed wszystkimi onkogennymi szczepami tego wirusa, dlatego nawet po szczepieniu kobiety nadal powinny wykonywać regularnie cytologię.

6. Jeśli podejrzewasz, że możesz być obciążony genetycznie zachorowaniem na raka, czyli np. w rodzinie bliscy pierwszego stopnia zachorowali na nowotwór, albo zachorowania na nowotwór powtarzają się w każdym pokoleniu i zapadają na nie osoby w stosunkowo młodym wieku, porozmawiaj o tym ze swoim lekarzem albo udaj się do poradni genetycznej.

Red. (źródło: zdrowie.pap.pl)

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA