Prywatny szpital GeoMedical w Katowicach złożył wniosek o wydanie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej na oddziałach urologicznym i chirurgii plastycznej. Pismo trafiło do wojewody małopolskiego, zarząd lecznicy przesłał ponadto do NFZ zgłoszenie dotyczące nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych.
Prywatny szpital GeoMedical, wybudowany i wyposażony kosztem 150 mln zł, rozpoczął działalność we wrześniu 2017 r. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia na 5,9 mln zł zawarł dopiero z początkiem kwietnia 2018 r. Placówka, która nie znalazła się w tzw. sieci szpitali, ubiegała się o kontrakt w konkursie.
W ciągu blisko dwóch lat z usług poradni szpitala skorzystało ponad 9100 pacjentów, a personel placówki wykonał ponad 2000 operacji i zabiegów oraz 1683 badań diagnostycznych.
– Spółka od początku 2019 r. borykała się z problemem płynności finansowej. Jednym z kluczowych czynników, które wpływały na problemy finansowe szpitala, była ustawa o tzw. sieci szpitali z 2017 r., która zamknęła nam drogę do sieci placówek kontraktowanych przez NFZ na zasadzie ryczałtu, w praktyce uniemożliwiając pacjentom korzystanie z usług nowych szpitali w ramach publicznego systemu służby zdrowia. Pomimo tej okoliczności rozwijaliśmy się, a osiągnięty model działalności GeoMedical pozwolił nam wierzyć, że pomimo niesprzyjających warunków instytucjonalnych i ekonomicznych kontynuacja naszej pracy ma głęboki sens – wyjaśnia Ewa Foltańska-Dubiel, prezes GeoMedical Sp. z o.o.
Placówki zakwalifikowane do sieci mają gwarantowaną umowę z NFZ. Pozostałe mogą się ubiegać o kontrakty z publicznym płatnikiem podczas ogłaszanych przez niego konkursów.
Jak poinformowała Ewa Foltańska-Dubiel, w marcu 2019 r. została powołana spółka SanGeoMedical. Udział w projekcie nowych partnerów z Equo SA miał zapewnić optymalizację działalności i rozwój szpitala dzięki świadczenie usług zdrowotnych na zasadach komercyjnych. W lipcu spółka SanGeoMedical Sp. z o.o. stała się większościowym udziałowcem GeoMedical Sp. z o.o.
Najbliższe dni przyniosą odpowiedź, jaka będzie przyszłość szpitala GeoMedical w Katowicach i świadczonych w jego ramach usług medycznych zakontraktowanych z NFZ.
Red. (źródło: PAP)
Czytaj:
https://pharmaexpress.pl/szpital-w-wodzislawiu-slaskim-zaplaci-kare-300-tys-zl-za-smierc-pacjenta/