Rozszerzenie katalogu leków, które są dostępne w aptece dla podmiotów innych niż pacjenci lub podmioty wykonujące działalność leczniczą umożliwia nowelizacja ustawy Prawo farmaceutyczne, którą uchwalił Sejm.

Rozszerzenie katalogu leków zapobiega sytuacji, w której wcześniej przyjęte zmiany w Prawie farmaceutycznym sprawiały, że niektóre przepisy były niejednoznaczne. Chodzi o przepisy dotyczące dostawy i możliwości kupowania produktów leczniczych nie przez pacjentów, a przez podmioty, jak domy pomocy społecznej, żłobki, przedszkola, które kupują produkty lecznicze dla swoich podopiecznych.

Na potrzebę nowelizacji uchwalonych w kwietniu przepisów wskazywali m.in. Naczelna Izba Aptekarska i Rzecznik Praw Obywatelskich. Ich zdaniem, uniemożliwiły one m.in. domom pomocy społecznej i szkołom zakup wielu leków bez recepty, wykorzystywanych do leczenia popularnych dolegliwości.

W przegłosowanym przez Sejm projekcie zaproponowano umożliwienie takim podmiotom zaopatrywanie się w leki dostępne bez recepty, którymi obrót nie rodzi ryzyka nadużyć.

Nowelizacja wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/700-aptek-narusza-prawo-farmaceutyczne/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA