More

    Servier i Oncodesign tworzą lek na chorobę Parkinsona

    Servier i Oncodesign podpisały porozumienie w sprawie badań nad rozwojem leków na chorobę Parkinsona. Współpraca badawczo-rozwojowa będzie dotyczyć inhibitorów kinazy LRRK2, uzyskanych przy wykorzystaniu opracowanej przez Oncodesign platformy Nanocyclix, które mogą mieć działanie lecznicze.

    Partnerstwo umożliwi uzupełnianie się wiedzy specjalistycznej obu firm, odpowiednio w zakresie chorób neurodegeneracyjnych oraz makrocyklicznych inhibitorów kinaz – informują producenci.

    Zgodnie z warunkami umowy, firmy Servier i Oncodesign będą współdziałać na rzecz sukcesu programu badawczego. Oncodesign będzie odpowiadać za badania do momentu wyłonienia potencjalnych leków na etapie przedklinicznym, przy czym prace będą prowadzone między innymi w ośrodku badawczym tej firmy w Les Ulis, we Francji. Program będzie w całości finansowany przez firmę Servier, która może skorzystać z opcji uzyskania wyłącznej licencji globalnej na otrzymane leki (po uzyskaniu przez nie statusu IND).

    Oncodesign otrzyma 3 mln euro bezpośrednio po podpisaniu umowy o współpracy, a kolejne transze – po zakończeniu znaczących etapów rozwoju (aż do przystąpienia do I fazy badań klinicznych). Ponadto, firma będzie otrzymywać 3 mln euro rocznie na prowadzenie badań w ramach projektu. Oncodesign może łącznie otrzymać od Servier do 320 mln euro (360 mln USD), nie licząc prowizji od przychodów ze sprzedaży.

    Obecna współpraca to efekt podjętych w ciągu ostatnich 18 miesięcy decyzji i inwestycji, które przyczyniły się do wyłonienia grupy związków o potencjalnym działaniu leczniczym w oparciu o opracowaną przez nas platformę Nanocyclix. Branża farmaceutyczna wykazuje aktualnie duże zainteresowanie nowymi terapiami choroby Parkinsona, w tym związanymi z oddziaływaniem na kinazę LRRK2, która jest uznawana za cel terapeutyczny o dużym potencjale w leczeniu tej choroby. W początkowym etapie prac specjalistyczna wiedza firmy Servier będzie miała kluczowe znaczenie dla powodzenia tego programu badawczego, który w perspektywie średniookresowej może doprowadzić do opracowania nowych potencjalnych leków. Ponadto, uzyskane finansowanie pozwoli nam skierować nasze własne środki na realizację trzech innych projektów: RIPK2, ALK1 oraz MNK1 – mówi Philippe Genne, prezes i założyciel Oncodesign.
    Dostępne obecnie terapie są ukierunkowane wyłącznie na łagodzenie objawów choroby Parkinsona, natomiast inhibitory kinazy LRRK2 mogą potencjalnie wpływać bezpośrednio na przebieg tej choroby, co poprawiłoby jakość życia pacjentów.  Umowa z firmą Servier, która inwestuje w badania nad schorzeniami neurologicznymi i z którą już w przeszłości współpracowaliśmy, stanowi dla Oncodesign ważny krok w kierunku wypracowania realnych korzyści dla społeczeństwa w oparciu o medycynę precyzyjną – wyjaśnia dr Jan Hoflack, dyrektor ds. naukowych i operacyjnych Oncodesign.

    Choroba Parkinsona to schorzenie neurodegeneracyjne powodujące zaburzenia ruchowe. Dotyka ok. 6,3 mln osób na całym świecie. Obraz kliniczny charakteryzuje się przede wszystkim zaburzeniami ruchowymi, do których należą: bradykinezja (spowolnienie ruchowe), sztywność mięśniowa i drżenie spoczynkowe. Schorzenie powoduje postępującą utratę neuronów dopaminergicznych oraz powstawanie i gromadzenie się agregatów alfa-synukleiny w mózgu. Jedynie dopaminowa terapia zastępcza, która uzupełnia niedobory dopaminy w układzie nerwowym, może w pewnym stopniu ograniczyć zaburzenia ruchowe u pacjentów, choć nie powstrzymuje ani nie spowalnia procesu neurodegeneracji. Obecnie brak jest sprawdzonych terapii neuroprotekcyjnych i neurodegeneracyjnych. W badaniach nad metodami leczenia głównym celem pozostaje zatem modyfikacja przebiegu choroby.

    Red. (Źródło: Servier)

    https://pharmaexpress.pl/bioelektronika-servier-i-pathmaker-neurosystems/

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat