More

    Spółka prowadząca prywatny szpital GeoMedical ogłosiła upadłość

    Spółka prowadząca w Katowicach prywatny szpital GeoMedical złożyła w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości. Powodem jest utrata płynności finansowej, brak możliwości regulowania zobowiązań i prowadzenia bieżącej działalności. Ostatni pacjenci opuścili szpital dwa tygodnie temu.

    W okresie poprzedzającym złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości, zarząd spółki GeoMedical złożył do wojewody małopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie zgody na czasowe zaprzestanie wykonywania działalności leczniczej w zakresie oddziału urologicznego oraz oddziału chirurgii plastycznej, gdzie szpital leczył w ramach kontraktu z NFZ.

    29 lipca zarząd GeoMedical złożył też do NFZ zgłoszenie dotyczące „nagłego braku możliwości udzielania świadczeń zdrowotnych”, zaprzestając prowadzenia działalności medycznej w szpitalu. NFZ rozpoczął wówczas kontrolę w placówce. – Pierwsze wnioski wskazują, że pacjenci zostali właściwie zaopatrzeni – zaznacza rzeczniczka śląskiego oddziału NFZ, Małgorzata Doros.

    W naszym szpitalu od początku na pierwszym miejscu stawialiśmy bezpieczeństwo i komfort pacjentów. Także w trudnej sytuacji, w jakiej znalazła się spółka GeoMedical, kierowaliśmy się przede wszystkim bezpieczeństwem chorych. Pomimo wstrzymania udzielania świadczeń zdrowotnych we współpracy z NFZ zapewniliśmy niezbędną opiekę wszystkim hospitalizowanym. W efekcie od 30 lipca na oddziałach szpitala nie przebywa żaden pacjent – mówi była prezes GeoMedical Sp. z o. o., Ewa Foltańska-Dubiel.

    Przeprowadzono też inwentaryzację i zabezpieczono będące na wyposażeniu szpitala leki, materiały medyczne i sprzęt.

    Obok wnikliwej analizy sytuacji finansowej spółki i perspektyw jej naprawy, rozważyliśmy ewentualne możliwości dalszego funkcjonowania GeoMedical. Niestety, nie widzimy sposobu na przywrócenie płynności finansowej spółki, która ponadto nie posiada wystarczających środków na spłatę wszystkich zobowiązań. W tej sytuacji nie mieliśmy innego wyboru niż złożenie wniosku o ogłoszenie upadłości spółki – wyjaśnia Ewa Foltańska-Dubiel.

    Jak informuje, budynek wraz z wyposażeniem jest obecnie przedmiotem dzierżawy.

    Rozważamy różne warianty dla obiektu: zgłosił się do nas wybitny specjalista w branży medycznej, który będzie opracowywał dla nas restrukturyzację biznesu medycznego oraz biznesplan z nową koncepcją prowadzenia działalności medycznej. Alternatywnie rozważamy zmianę dzierżawcy lub akceptację jednej z ofert zakupu szpitala. Do tej pory wpłynęły oferty od czterech podmiotów zainteresowanych nabyciem budynku i sprzętu – komentuje Ewa Foltańska-Dubiel.

    Nowoczesny szpital rozpoczął działalność we wrześniu 2017 r. Kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia zawarł dopiero z początkiem kwietnia 2018 r. Placówka, która nie znalazła się w tzw. sieci szpitali, ubiegała się o kontrakt w konkursie. Jak oceniają przedstawiciele spółki, to właśnie ustawa o sieci szpitali z 2017 r. miała negatywny wpływ na sytuację finansową placówki.

    W ciągu blisko dwóch lat z usług poradni szpitala skorzystało ponad 9100 pacjentów, a personel placówki wykonał ponad 2000 operacji i zabiegów oraz 1683 badań diagnostycznych.

    Red. (źródło: PAP)

    Czytaj:

    https://pharmaexpress.pl/geomedical-znalazl-sie-poza-siecia-szpitali-i-wstrzymal-dzialalnosc/

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat