More

    Po 85. Roku życia spada spożycie leków

    Z upływem czasu pogarsza się nasze zdrowie i sięgamy po coraz więcej leków. Szczyt ilości przyjmowanych farmaceutyków przypada na okres 65-85 lat.

    Jak wynika z włoskich badań, najwięcej leków kupują i zażywają osoby po 65 roku życia. Intensywny etap farmakoterapii trwa ok. 20 lat, a potem odstawia się część lekarstw.

    Włoska Agencja Leków przeanalizowała liczbę recept wydawanych dla 3.378.725 pacjentów w wieku powyżej 65 lat. Szczególną uwagę zwrócono też na osoby po dziewięćdziesiątce, czyli tej części populacji, której liczebność rośnie w ostatnich latach. Stwierdzono, że spożycie leków początkowo ulega zwiększeniu, a potem spada w późnej starości.

    Ludzie w wieku ok. 65 lat przyjmują średnio co najmniej dwa leki, a wieku 80-84 lata – przeciętnie do 7 preparatów medycznych. W wieku 85 lat liczba zażywanych środków zmniejsza się średnio do trzech.

    Co więcej, zaobserwowano, że wraz ze starzeniem się pacjenta następuje również zmiana rodzaju przepisywanych leków. Osoby powyżej 90. lat stosują mniej leków zwalczających choroby przewlekłe, tj. tabletek na wysoki poziom cholesterolu i nadciśnienie, natomiast zwiększa się ilość recept na środki łagodzące lub leczące objawy chorób ostrych (np. na antybiotyki).

    Zaobserwowano też, że w sędziwym wieku jaskrawo widoczne są różnice w zdrowiu osób różnej płci. Kobiety po 95. roku życia przyjmują większe dzienne dawki leków niż mężczyźni będący ich rówieśnikami. Zdaniem ekspertów, może to oznaczać, że mężczyźni dożywający takiego wieku znajduj się w lepszym stanie zdrowia.

    Oprac. ŁG

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat