Grupa FamiCord umacnia pozycję w Portugali. Spółka Stemlab, należąca do Polskiego Banku Komórek Macierzystych, przejmuje Bebecord – portugalski bank komórek macierzystych. 5 czerwca 2019 r. Stemlab zawarł z dotychczasowymi akcjonariuszami spółki Bebécord Stemlife International S.A., umowy o nabyciu 65% akcji Bebecord, w której Stemlab posiada 35% udziałów, stając się tym samym jedynym właścicielem tej spółki.

Ponadto Stemlab na mocy zwartych umów z akcjonariuszami Bebecord kupi 100% akcji spółki Bebé4d My Family Ties, S.A (Bebe4D) i działalność Mamãs e Bebés, która jest własnością Bebe4D. Działalność Bebe4D oraz Mamãs and Bebés ma na celu pozyskiwanie klientów dla banku komórek macierzystych Bebecord.

Łączna cena za wszystkie nabywane przez Stemlab akcje wyniesie ok. 7-7,5 mln euro, co stanowi równowartość ok. 30-32 mln zł. Ostateczna cena transakcji zostanie ustalona najpóźniej do dnia 15 listopada 2019 r., po weryfikacji weryfikacji stanu gotówki oraz długu spółek będących przedmiotem transakcji oraz wyników finansowych nabywanych spółek. Część z tej kwoty wypłacona zostanie w formule tzw. Earn-Out w oparciu o wyniki nabywanych spółek na 30 września 2019 roku. Kwota ok. 6,8 mln euro, co stanowi równowartość 29 mln zł, zostanie zapłacona w dniu zamknięcia transakcji.

Transakcja zostanie sfinansowana przez Stemlab ze środków własnych oraz pochodzących z zaciągniętego długu. Zamknięcie transakcji i tym samym nabycie akcji w przejmowanych spółkach, jest uzależnione od  spełnienia się warunków zawieszających określonych w umowach. Między innymi uzyskania zgody na przejęcie od portugalskiego urzędu antymonopolowego.

Cieszymy się, że kolejny świetnie zorganizowany i doskonale działający bank komórek macierzystych dołączy do Grupy FamiCord. Przejęcie kontroli przez Stemlab nad Bebecord jest ważnym krokiem w naszej strategii konsolidacji europejskiego rynku rodzinnego bankowania krwi, na którym obecnie pojawia się wiele interesujących dla nas celów do przejęcia. Jednocześnie znacząco umacniamy pozycję w Portugalii, a prowadząc dwa banki komórek macierzystych mamy większe możliwości dalszego zwiększania udziału i penetracji tego rynku. Dodam, że pracujemy intensywnie nad kolejnymi akwizycjami, zarówno na rynkach europejskich jak i poza Europą – mówi Jakub Baran, współzałożyciel, istotny akcjonariusz i prezes zarządu PBKM S.A.

Bebecord prowadzi działalność w Portugalii w zakresie pozyskiwania, przetwarzania i przechowywania komórek macierzystych w modelu przedpłaty za przechowywanie materiału biologicznego.

Łącznie spodziewane przychody ze sprzedaży w 2019 roku dla nabywanych podmiotów mają wynieść ok. 26 mln zł. Na 2020 rok zakładane przychody ze sprzedaży mają wynieść ponad 27 mln zł. Prognozowana EBITDA gotówkowa, łącznie nabywanych podmiotów, ma wynieść w 2019 roku 4,7 mln zł, a w 2020 roku 5 mln zł.

TW

Czytaj:

https://forumfarmaceutyki.pl/pbkm-63-mln-zl-zysku-netto-w-i-kw-2019-r/

Print Friendly, PDF & Email

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA