Suplementy diety mają ustaloną zawartość witamin i minerałów. Określił to specjalny zespół Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Maksymalna ilość składników dotyczy witaminy C, witaminy A, kwasu foliowego, niacyny, manganu i cynku w zalecanej dziennej porcji suplementów.

Ilość witaminy C została określona na 1000 mg/dzień. Suplementy diety, które mają wysoką jej zawartość, powinny mieć ponadto umieszczone ostrzeżenie: “Nie stosować u osób mających predyspozycje do tworzenia kamieni nerkowych lub chorujących na kamicę nerkową”.

Maksymalna ilość witaminy A to 800 µg w formie równoważnika retinolu (retinol i estry retinylu)/dzień, oraz 7 mg w formie beta-karotenu/dzień.

Jeśli chodzi o kwas foliowy, poziom określono na 600 µg/dzień oraz 800 µg/dzień w przypadku, gdy suplement oznaczono jako przeznaczony dla kobiet w ciąży. Ponadto w oznakowaniu suplementów diety zawierających kwas foliowy w ilości 800 µg zarekomendowano umieszczenie ostrzeżenia: “U kobiet w ciąży stosować po konsultacji z lekarzem”.

Ilość niacyny określono na 830 mg/dzień w formie amidu kwasu nikotynowego oraz 16 mg/dzień w formie kwasu nikotynowego; mangan – 1,8 mg/dzień; zaś cynk – 15 mg/dzień.

Red. (źródło: PAP)

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

CAPTCHA