More

    Polacy negatywnie oceniają lecznictwo, ale nie chcą dopłat

    Polacy negatywnie oceniają lecznictwo w naszym kraju. Jednocześnie niechętnie są przeznaczaniu pieniędzy na jego poprawę. Tak” dla podniesienia pensji pielęgniarkom, „nie” dla dopłat do lepszej jakości terapii – odpowiedzieli respondenci w sondażu IBRiS. 

    Polacy negatywnie oceniają lecznictwo, godzą się na podnoszenie pensji, ale nie chcą dopłat, które poprawiłyby jakość usług. Polski system służby zdrowia najlepiej oceniają wyborcy Polskiego Stronnictwa Ludowego – 33 proc., a także Prawa i Sprawiedliwości – ok. 29 proc. Najbardziej sceptyczni okazują się wyborcy KORWiN – 100 proc. badanych odpowiedziało „bardzo źle”.

    Za zwiększeniem nakładów na służbę zdrowia (przeznaczenie większych środków z budżetu państwa) oraz zwiększeniem zarobków pielęgniarek opowiedziało się odpowiednio 61,7 proc. i 52,6 proc. badanych. Mniej osób uczestniczących w sondażu popiera z kolei wprowadzenie ulgi podatkowej za leczenie prywatne (33,7 proc.) i zatrudnienie lekarzy z zagranicy, w tym z Ukrainy (24,6 proc.). Sondaż uwzględnia odsetek wskazań (dot. najskuteczniejszych metod na zmianę sytuacji w służbie zdrowia), gdy respondenci mogli wybrać trzy propozycje.

    Badani pytani byli także o minimalną dopłatę do wizyt u lekarza, np. 10 zł (22,5 proc. na tak), zwiększenie zarobków lekarzy (19,8 proc.) oraz wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, pozwalających na wykupienie dodatkowych usług do obecnie oferowanych przez NFZ (10,6 proc).

    Sondaż uwzględnił także pytania dotyczące kwestii pozwoleń na przyjmowanie odpłatnie pacjentów po godzinach w szpitalach publicznych (8,6 proc. na tak), wprowadzenie dopłat za lepszej jakości leczenie w postaci np. lepszej soczewki (6,2 proc.) oraz zmniejszenie liczby szpitali na zwiększenie dostępności do specjalistów (3,7 proc.)

    Red. (źródło: PAP)

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat