Szczepień profilaktycznych odmawia coraz więcej osób

Share post:

Liczba osób, które odmówiły szczepień profilaktycznych, wzrosła w latach 2010-2018 z 3 tys. do około 40 tys. Jest to m.in. efekt zjawiska zapomnianych korzyści i wyolbrzymianego ryzyka – uważa prof. Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Wzrost liczby osób odmawiających szczepień oznacza to, że do szkół idą tysiące dzieci nieszczepionych, a to rodzi realne zagrożenie powstawania ognisk zakaźnych – twierdzi prof. Leszek Szenborna z Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Dlaczego ludzie się nie szczepią i odmawiają szczepienia swoich dzieci?

To między innymi efekt zjawiska zapomnianych korzyści i wyolbrzymionego ryzyka. Dużo mówimy o 800 przypadkach zachorowań na odrę w tym roku. Tymczasem ludzie zapomnieli, że w 1973 r. takich przypadków było 200 tys. Podobnie ze świnką. W mojej klinice jeszcze kilkanaście lat temu, przed wprowadzeniem szczepień, wykonywaliśmy kilkanaście punkcji lędźwiowych dziennie z powodu zapalenia opon mózgowych przy powikłaniach świnki – mówi prof. Leszek Szenborn.

Jak zwraca uwagę dr Marta Rorat z Zakładu Prawa Medycznego w Katedrze Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, szczepienia w Polsce są obowiązkowe, ale nie przymusowe. Istnieje procedura administracyjna przewidująca nałożenie na osobę uchylającą się przed obowiązkowym szczepieniem kary do 5 tys. zł, ale jest ona długotrwała i nie odnosi zakładanych efektów.

Lepszym rozwiązaniem wydaje się dotarcie do ludzi z rzetelną informacją o pożytkach szczepienia i uświadomieniu, że tylko odpowiednio wysoki wskaźnik zaszczepienia społeczeństwa jest szansą na uniknięcie powrotu epidemii chorób, o których wielu z nas już nie pamięta – podkreśla Marta Rorat.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/jak-badane-sa-szczepionki-dostepne-na-rynku/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Related articles

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...

Grupa Sanofi w Polsce restrukturyzuje działalność

Grupa Sanofi w Polsce łączy dwie spółki, upraszcza nazwę prawną oraz przenosi się do nowego biura. Działania te...