More

    Wirus zapalenia wątroby typu B i C zakaził 650 tys. Polaków

    Wirus zapalenia wątroby typu B i C zakaził 650 tys. osób w naszym karju, z czego 86 proc. nie jest tego świadomych. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że wirusowe zapalenie wątroby (WZW) powoduje rocznie śmierć blisko 1,4 mln ludzi na świecie. Za 96 proc. przypadków śmiertelnych odpowiada WZW typu B oraz C.

    WHO szacuje, że na świecie jest 71 mln osób, które zakaził wirus zapalenia wątroby typu C (HCV), z czego około 399 tys. umiera w wyniku powikłań spowodowanych przewlekłym zakażeniem. WHO wskazuje również, że jedynie 19 proc. zakażonych HCV jest tego świadomych.

    W Polsce wirusem zapalenia wątroby typu C zakażonych jest 150 tys. ludzi, z kolei wirusem typu B (HBV) – aż 500 tys. i 86 proc. o tym nie wie.

    Nieświadomość wynika z tego, że wirus ten może żyć w organizmie nawet 20-30 lat i nie dawać żadnych objawów. Czasem zdarzają się objawy grypopodobne, ale są na tyle niecharakterystyczne, że mogą być mylone z wieloma innymi schorzeniami. Zarazić się HCV można podczas takich codziennych sytuacji, jak wizyta u fryzjera lub stomatologa – mówi Barbara Pepke, prezes Koalicji Hepatologicznej i Fundacji Gwiazda Nadziei.

    Wielu osobom wydaje się, że są zdrowi, a tymczasem choroba rozwija się w ich organizmie przez wiele lat.

    – Jeśli odpowiednio wcześnie wykryje się wirusa HCV, można się całkowicie wyleczyć, ale jeśli dojdzie do powikłań, takich jak marskość wątroby lub rak wątrobowokomórkowy, efekty leczenia mogą już nie być tak zadowalające. Wykonanie prostego i szybkiego testu anty-HCV ratuje życie, dlatego badajcie się. Nie czekajcie – apeluje Barbara Pepke.

    Jej zdaniem to właśnie diagnostyka jest „brakującym ogniwem w Polsce, które pomogło by rozwiązać problem HCV”. Fundacja Gwiazda Nadziei podkreśla, że od 2015 r. istnieją niemal w 100 proc. skuteczne terapie na HCV, refundowane w ramach programu lekowego NFZ. Bronią w walce z wirusem – wskazuje Fundacja – jest szczepionka.

    W 2016 r. World Heath Assembly przyjęło pierwszą globalną strategię, której wytyczne i zaplanowane działania do 2030 r. mają wyeliminować WZW jako problem zdrowia publicznego, w tym redukcję nowych zakażeń WZW o 90 proc. i zmniejszenie liczby zgonów z powodu WZW o 65 proc. Przyjęły ją 194 kraje, w tym Polska.

    Źródło: PAP

    Czytaj:

    https://pharmaexpress.pl/wirus-hcv-podstepne-zakazenie-watroby/

    ZOSTAW ODPOWIEDŹ

    Proszę wpisać swój komentarz!
    Proszę podać swoje imię tutaj

    Najnowsze

    Więcej na ten temat