Na lotnisku na warszawskim Bemowie podpisana została umowa gwarantująca Lotniczemu Pogotowiu Ratunkowemu dofinansowanie na unowocześnienie infrastruktury. Ministerstwo Zdrowia podpisując umowę z LPR przeznaczyło 18,5 mln zł ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na budowę, doposażenie i modernizację baz Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.
Inwestycja jest pierwszym z trzech planowanych etapów w tej perspektywie finansowej zagospodarowania środków unijnych. Od grudnia 2016 r. jest realizowana umowa dzięki której załogi Lotniczego Pogotowia są wyposażane w sprzęt, który pozwala na wykonywanie operacji lotniczych w niesprzyjających warunkach atmosferycznych oraz w nocy.
– Obecnie załogi w lokalizacjach ujętych w projekcie funkcjonują w warunkach, które wymagają modernizacji. Budowa baz i ich przebudowa są niezbędne do zapewnienia komfortu pracy załogom i właściwego przechowywania nowoczesnych śmigłowców – mówi dyrektor LPR – Robert Gałązkowski.
W ramach umowy wybudowanych, wyremontowanych i doposażonych zostanie kolejnych 5 baz LPR zlokalizowanych w:
- Olsztynie (lądowisko Gryźliny)
- Lublinie – Świdniku
- Płocku
- Gdańsku
- Sanoku
Zespoły Lotniczego Pogotowia Ratunkowego służą natychmiastową pomocą, ratując życie pacjentów. Wsparcie ze środków unijnych jest niezwykle ważne szczególnie w kontekście spełniania standardu tzw. „złotej godziny”, czyli nieprzekraczania 60 minut pomiędzy zdarzeniem a rozpoczęciem specjalistycznego leczenia – podkreśla Ministerstwo Zdrowia.
Przewidywany termin realizacji prac objętych Etapem I inwestycji zakładany jest na lata 2018-2019.
Dotychczas w Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 na realizację projektów dotyczących infrastruktury ratownictwa medycznego zawarto 181 umowy o dofinansowanie o łącznej wartości niemal 930 mln zł, inwestycje realnie przyczynią się do poprawy funkcjonowania ratownictwa medycznego w Polsce.
Red. (źródło: gov.pl/zdrowie)