Lista 100 najbogatszych Polaków. Farmacja w rankingu

Udostępnij post:

Jak pokazuje Lista 100 najbogatszych Polaków miesięcznika „Forbes”, wartość majątków „setki” przekroczyła 176 mld zł. Zwiększyła się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 15,7 proc. To ogromny wzrost w porównaniu z w 2019 r., w którym miliarderzy wzbogacili się łącznie 4 proc.

W tym roku Lista 100 najbogatszych Polaków zawiera rekordową liczbę 56 miliarderów Aby znaleźć się w zestawieniu, trzeba było zgromadzić majątek co najmniej 549 mln zł. Dla porównania przed rokiem próg wejścia wynosił 495 mln zł. Oznacza to wzrost o 10,9 proc. Warto dodać, że jeszcze 10 lat temu wystarczyło mieć 150 mln zł.

Przez dekadę na liście 100 najbogatszych Polaków zaszły spore zmiany. Połowa dawnych miliarderów spadła do drugiej ligi. Ich miejsca zajęli nowi krezusi. W 2019 roku jest ich dwa razy więcej niż 11 lat temu.

Wśród najbogatszych Polaków znalazło się 16 debiutantów. To rekord, podobnie jak liczba samych miliarderów, których jest już 56. Jak wskazuje ranking, najkrótszą drogą do wejścia na listę jest robienie gier komputerowych.

Najbogatsi Polacy 2020 roku

1. Michał Sołowow – 15,6 mld zł

Jest większościowym udziałowcem w koncernie chemicznym Synthos. W swoim portfelu ma też producenta podłóg Barlinek, płytek i ceramiki sanitarnej Cersanit.

Miejsce w poprzednim rankingu: 1 (z majątkiem 13,3 mld zł

2. Zygmunt Solorz – 12 mld zł

Działa w branży medialnej. Majątek pomnaża też m.in. poprzez inwestycje w finanse, sektor energetyczny i telekomunikację (jest właścicielem sieci komórkowej Plus, kontroluje Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin, kupił też udziały w Asseco).

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (10,0 mld zł)

3. Jerzy Starak – 9,6 mld zł

Jest większościowym udziałowcem Polpharmy, która zajmuje się produkcją leków. Należy do niego także producent preparatów ziołowych Herbapol. Jest udziałowcem Zakładów Tłuszczowych Kruszwica.

Miejsce w poprzednim rankingu: 5 (6 mld zł)

4. Tomasz Biernacki – 8,1 mld zł

Jest twórcą sieci sklepów spożywczych Dino, do której obecnie należy 1218 placówek handlowych.

Miejsce w poprzednim rankingu: 6 (5,0 mld zł)

5. Dominika Kulczyk – 6,9 mld zł

Córka Jana Kulczyka jest największym akcjonariuszem giełdowej spółki Polenergia zajmującej się budowa morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Jest też prezesem zarządu i współzałożycielką Kulczyk Foundation, która wspiera projekty infrastrukturalne i inwestycje społeczne w krajach rozwijających się.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (6,8 mld zł)

6. Sebastian Kulczyk – 6,6 mld zł

Po ojcu – Janie Kulczyku przypadła mu większa część inwestycji kapitałowych. Największa to pakiet kontrolny Ciechu. Ma również udziały w Autostradach Wielkopolskich. Posiada portfel akcji spółek wydobywczych szukających paliw i surowców na całym świecie.

Miejsce w poprzednim rankingu: 3 (6,8 mld zł)

7. Zbigniew Juroszek z rodziną – 3,7 mld zł

Stoi na czele Grupy Atal z Cieszyna, specjalizującej się w budownictwie mieszkaniowym, biurowym i handlowo-magazynowym. Jego spółka Atal Textil działa na rynku odzieżowym – zajmuje się hurtowym handlem tkaninami. Juroszek jest również twórcą firmy bukmacherskiej Star-Typ Sport, na której czele stoi jego syn Mateusz.

Miejsce w poprzednim rankingu: 9 (3,5 mld zł)

8. Maciej i Małgorzata Adamkiewicz – 3,5 mld zł

Adamkiewiczowie są właścicielami polskiej firmy farmaceutycznej Adamed. Spółka produkuje leki oferowane pacjentom na 70 rynkach. Firma posiada przedstawicielstwa w kilku krajach.

Miejsce w poprzednim rankingu: 14 (2,29 mld zł)

9. Marcin Iwiński – 3,4 mld zł

To wiceprezes i jeden z założycieli CD Projekt. W 2020 roku spółka wyprzedziła PKN Orlen i wskoczyła na podium największych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Jak komentują eksperci, wycenę firmy nakręcają oczekiwania związane z nadchodzącą premierą gry „Cyberpunk 2077”.

Miejsce w poprzednim rankingu: 13 (2,3 mld zł)

10. Paweł Marchewka – 3 mld zł

Jest prezesem Techlandu – spółki, która zajmuje się produkcją gier komputerowych. Firma wyprodukowała m.in. gry „Dead Island” i „Dying Light”. Obecnie trwają prace nad drugą częścią „Dying Light”, której budżet wynosi kilkaset milionów złotych.

Miejsce w poprzednim rankingu: 8 (3,5 mld zł)

Źródło: tvn24bis.pl / forbes.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Bioton: aplikacja GensuApp z certyfikatem

Bioton opracował wspólnie z firmą MiyaHealth aplikację GensuApp dla osób z cukrzycą. Uzyskała ona certyfikację ISO 13845:2016 oraz...

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...