Wbrew przepisom nowej ustawy o restrukturyzacji banki zamiast pomóc zadłużonej firmie w naprawie, często odmawiają jej udostępnienia wcześniej przyznanych kredytów, chociaż takie działania nie są zgodne z nowym prawem.
Taka sytuacja spotkała Hurtownię Farmaceutyczną Intra sp. z o.o., która od 1 grudnia 2016 r. jest w trakcie postępowania sanacyjnego. Po rozpoczęciu procesu restrukturyzacji bank znacznie ograniczył limity w faktoringu, co w praktyce oznaczało zajęcie środków finansowych na rachunku bankowym i spowodowało dodatkowe trudności w płynności finansowej firmy.
Jednym z głównych problemów firm, które skorzystały z nowej ustawy o prawie restrukturyzacyjnym, obowiązującej od 1 stycznia 2016 r., jest uzyskanie refinansowania. Chociaż nowe przepisy nie pozwalają bankom na wypowiadanie umów wobec firm, którym sąd gospodarczy przyznał status firmy w restrukturyzacji, zdarza się często, że banki wypowiadają dotychczasowe umowy, ograniczają limity kredytowe, a pozyskanie nowych funduszy graniczy niemal z cudem.
Takie zachowanie banków, jak w przypadku Intry nie należy do rzadkości, ale proces, który zgodnie z instrukcją KNF zarządca sanacyjny Hurtowni Farmaceutycznej Intra wytoczył bankowi BZ WBK, będzie precedensowym od czasu obowiązywania nowej ustawy o restrukturyzacji – twierdzą doradcy restrukturyzacyjni.
– Zawarcie porozumienia z bankami oraz uzyskanie dalszego finansowania jest kluczem do powodzenia procesu restrukturyzacji. Świadczy o tym, że instytucje finansowe mają zaufanie do firmy i wierzą, że uda jej się wyjść z kłopotów oraz zrealizować plan restrukturyzacji – mówi Małgorzata Anisimowicz, prezes kancelarii PMR Restrukturyzacje SA.
Red. (źródło: ceo.com.pl)