Wielofunkcyjne materiały implantacyjne, powłoki kompozytowe nowej generacji, które zawierają bioaktywne fosforany wapnia oraz nanocząstki metaliczne o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych – to przyszłość polskiej implantologii.
W ramach projektu badawczego finansowanego przez Narodowe Centrum Nauki pracuje na nimi dr hab. inż. Agnieszka Sobczak-Kupiec z Politechniki Krakowskiej. Kompozytowe powłoki ceramiczno-polimerowe są modyfikowane nanocząstkami srebra. Wykazuje ono aktywność antydrobnoustrojową, czyli niszczy lub uniemożliwia rozwój bakterii, wirusów czy też grzybów.
Drobnoustroje będą hodowane w płynach symulujących środowisko żywego organizmu. Badania cytotoksyczności zostaną przeprowadzone na liniach komórkowych. Natomiast w składzie biokompatybilnej matrycy polimerowej znajdą się naturalne polimery w pełni akceptowalne przez żywy organizm.
Obecnie prowadzone badania mają charakter podstawowy i mogą przyczynić się do technologii chemicznej dla inżynierii materiałowej i medycyny. W przyszłości mogą stać się podstawą do opracowania nowych materiałów wszczepiennych i stomatologicznych.
Substytuty kości to implanty, które nie tylko upodabniają się do tkanki kostnej, ale dodatkowo chronią organizm przed bakteriami. Biomateriały tworzone są po to, aby zmniejszyć rozmiary inwalidztwa i wyeliminować wrodzone lub nabyte defekty u pacjentów, których będzie przybywać wraz ze starzejącym się społeczeństwem.
Red. (źródło: PAP)