Sezon wakacyjny oraz upalne i słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Jednak zbyt długa i częsta ekspozycja na promienie UV może skończyć się źle dla naszego zdrowia, zwiększając ryzyko wystąpienia choroby nowotworowej skóry – podkreślają eksperci.
„#7W przeciwko czerniakowi” to proste zastosowania reguły, które pozwalają zmniejszyć ryzyko zachorowania na czerniaka:
- Wrzuć na siebie koszulę.
- Wetrzyj krem z filtrem UV.
- Włóż kapelusz na głowę.
- Wsuń na nos okulary z filtrem UV.
- Wypoczywaj w cieniu od godz. 10 do 14.
- Wystrzegaj się solarium.
- W te pędy do lekarza, jeśli pojawił się nowy pieprzyk lub dotychczasowy uległ zmianie.
- Pamiętaj również o comiesięcznej samokontroli skóry.
– Namawiam wszystkich, korzystających z kąpieli słonecznych, do stosowania reguł 7W. Przede wszystkim, polecam je osobom, które prezentują szczególny typ urody, np. mają jasne włosy i jasną skórę, piegi oraz u których w rodzinie pojawiły się przypadki czerniaka lub innego nowotworu skóry – tłumaczy dr hab. n. med. Grażyna Kamińska-Winciorek, specjalista dermatolog-wenerolog z Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii-Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach.
Do stosowania zasad #7W namawiają również Ambasadorzy kampanii „#7W przeciwko czerniakowi”, przygotowanej przez Akademię Czerniaka, sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej, w ramach szóstej edycji Tygodnia Świadomości Czerniaka.
Filmy prezentujące hasła 7W można obejrzeć na stronie internetowej Akademii Czerniaka www.akademiaczerniaka.pl, YouTubie Akademii Czerniaka: www.youtube.com/user/AkademiaCzerniaka oraz na Facebooku kampanii „Znamię! Znam je?”: www.facebook.com/znamieznamje.
– Stan skóry powinny bardzo dokładnie kontrolować także osoby korzystające z solariów. Szczególnie te poniżej 30. roku życia. Ryzyko zachorowania na czerniaka u młodych osób, które korzystają z solarium, wzrasta aż o 75 proc. Promieniowanie solarium jest bowiem około 10-15 razy silniejsze niż promieniowanie słoneczne w najbardziej gorący dzień. Pamiętajmy też, że oparzenia skóry w dzieciństwie, spowodowane promieniowaniem UV, przekładają się bezpośrednio na ryzyko wystąpienia nowotworu w przyszłości. Niezwykle ważne jest również stosowanie się do zasad profilaktyki oraz regularna samokontrola skóry, gdyż wczesne wykrycie czerniaka, kiedy choroba nie jest jeszcze zaawansowana, daje szansę na niemal 100-proc. wyleczenie – podkreśla prof. dr hab. n. med. Piotr Rutkowski, Kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii – Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka.
Źródło: Akademii Czerniaka