„Piękna, bo Zdrowa” to ogólnopolska kampania społeczna, której celem jest edukacja i zachęta Polek do regularnych, profilaktycznych badań ginekologicznych. 10. Edycja kampanii ruszyła 11 maja o godz. 8.00 pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, Organizatorem jest Ogólnopolska Organizacja Kwiat Kobiecości, a partnerem – m.st. Warszawa.
Na terenie PKiN powstało „Miasteczko Kobiet”, w którym można skorzystać z porad specjalistów w zakresie profilaktyki zdrowotnej i medycznej. W ubiegłym roku na placu Defilad przed Kinoteką udało się przebadać ponad 600 kobiet, a 500 z nich mogło również wykonać testy genetyczne na określenie poziomu onkoprotein E6- E7 wirusa HPV 16/18. 20 z nich otrzymało wynik patologiczny, a 5 zostało w trybie natychmiastowym wysłanych do szpitala. Szczegółowe informacje na temat kampanii można znaleźć na fb/kwiatkobiecosci.
Dzięki wsparciu Centrum Medycznego Polmed 1000 kobiet będzie mogło odbyć bezpłatnie badanie cytologiczne w cytobusie. Dodatkowo wykonanych zostanie również 200 testów genetycznych na obecność wirusa HPV 18 oraz HPV 16 – genotypy wysokiego ryzyka raka szyjki macicy najczęściej występujące w Polsce, ufundowane przez laboratoria medyczne Synevo Sp. z o.o. Panie, które skorzystają z bezpłatnego badania otrzymają upominek oraz zniżkę na pakiet badań „Kontrola stanu zdrowia kobiety”, zawierający 12 badań (TSH; Ferrytyna; HBA1C; ALT; Bilirubina; Cholesterol; Triglicerydy; Kreatynina ; Wapń; Magnez; Apo-A; Apo-B) do wykonania w Punktach Pobrań Synevo dostępnych na terenie całego kraju.
Program adresowany jest do kobiet w wieku 50-69 lat (przy określaniu wieku brany jest pod uwagę rok urodzenia) ubezpieczonych, które nie korzystały z badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy.
Rak szyjki macicy jest drugim, co do częstości występowania nowotworem u kobiet w Polsce Rocznie choroba dotyka ok. 4 tys. kobiet. Blisko 2 tys. Polek umiera z tego powodu. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała drastyczny ich wzrost w przedziale wiekowym od 50. do 69. roku życia. Rak piersi występuje częściej po menopauzie. Najważniejszym czynnikiem wpływającym w istotny sposób na wyniki leczenia jest jak najwcześniejsze wykrycie nowotworu.
Red