Mafia lekowa sprzedała produkty lecznicze za 2,5 mln zł

Udostępnij post:

Śledztwo dotyczące działalności zorganizowanej grupy zajmującej się przestępczością farmaceutyczną prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu, wspólnie z funkcjonariuszami CBŚP z Poznania.  Grupa zajmowała się produkcją, przechowywaniem i sprzedażą sfałszowanych i niedopuszczonych do obrotu leków.

Magazyn i miejsce produkcji zlikwidowano na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Zabezpieczono kilka tysięcy gotowych produktów leczniczych o działaniu przeciwnowotworowym, anabolicznym i proerekcyjnym, jak i półproduktów wykorzystywanych na etapie wytwarzania.

W toku postępowania ustalono, że grupa w sposób zorganizowany, na zasadzie prosperującego przedsiębiorstwa, dokonała sprzedaży leków o łącznej wartości co najmniej 2,5 mln zł. Były one sprzedawane na terenie Polski i niemal wszystkich państw UE.

Część gotowych preparatów docierała do Polski z Chin kanałem przerzutowym przez Wielką Brytanię i Czechy. Sprzedawano je głównie przez Internet, a do klientów docierały w przesyłkach kurierskich. Aby ukryć nielegalną działalność, przesyłki były nadawane z przygranicznych województw Polski, z dala od faktycznego miejsca produkcji i magazynowania. Sprzedaż substancji niosła za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia kupujących.

Jak ustalono, członkowie grupy zajmowali się produkcją, przechowywaniem i odpłatnym udostępnianiem leków czterech największych koncernów farmaceutycznych. Wśród farmaceutyków znalazły się także substancje zabronione, określone w grupie S1, S2 i S4 załącznika nr 1 do Międzynarodowej Konwencji o zwalczaniu dopingu w sporcie.

W Prokuraturze Okręgowej w Poznaniu zatrzymanym poza zarzutami założenia, kierowania czy udziału w grupie przestępczej, przedstawiono także zarzuty naruszenia przepisów Prawa farmaceutycznego, ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie, sprowadzania zagrożenia dla życia i zdrowia wielu osób oraz prania pieniędzy.

Podejrzanemu o kierowanie grupą grozić może kara do 15 lat pozbawienia wolności, w przypadku pozostałych podejrzanych – 12 lat więzienia.

Red. (źródło: PAP)

Czytaj:

https://pharmaexpress.pl/rosnie-liczba-podrabianych-produktow-leczniczych/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...