Zatrzymania pięciu osób, w tym lekarza i dwóch właścicieli aptek, dokonali 10 czerwca 2019 r. funkcjonariusze Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. Przeprowadzone zostały czynności procesowe, w tym przeszukania. Na wniosek prokuratora wobec trzech podejrzanych sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.
W toku śledztwa Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie ustalono, że aptekarze na terenie powiatu przemyskiego weszli w porozumienie z lekarzem rodzinnym, którego zadaniem było wypisywanie recept na farmaceutyki na schorzenia dermatologiczne dla zaufanych osób. Na podstawie tych recept miała być sporządzana maść w punktach aptecznych, w skład których wchodziło srebro koloidalne.
Recepty nie były faktycznie realizowane w aptekach, tylko formalnie wprowadzane do systemu i w ten sposób wyłudzono refundacje z Narodowego Funduszu Zdrowia na kwotę ponad półtora miliona złotych. Proceder przestępczy funkcjonował od 2016 do 2018 r.
Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Rzeszowie prokurator postawił zarzuty popełnienia oszustw dotyczących mienia wielkiej wartości, fałszowania i posługiwania się fałszywymi dokumentami kwalifikowane z art. 286 par. 1 kodeksu karnego w zw. z art. 294 par. 1 kk.
Lekarzowi grozi kara pozbawienia wolności do lat 10, natomiast właścicielom aptek kara pozbawienia wolności do lat 15, gdyż uczynili ono sobie z popełnienia przestępstwa stałe źródło dochodów. Prokurator na poczet obowiązku naprawienia szkody i kary grzywny zabezpieczył mienie należące do podejrzanych na kwotę ok. 1,3 mln zł.
Red. (źródło: PAP)
Czytaj:
https://pharmaexpress.pl/mafia-lekowa-sprzedala-produkt-lecznicze-wartosci-25-mln-zl/