Polski start up Scope Fluidics opracował dwa innowacyjne systemy do diagnostyki medycznej, które – jako jedyne z Polski – znalazły się w gronie siedmiu najbardziej przełomowych produktów diagnostycznych na świecie, wybranych w konkursie przez American Association for Clinical Chemistry.
Jak informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej, Polski start up Scope Fluidics zdobył uznanie za służący do wykrywania zakażeń szpitalnych system PCR ONE oraz rozwiązanie BacterOMIC, które pozwala na określenie bakterii odpornych na antybiotyki.
System BacterOMIC docenili też eksperci European Innovation Council, którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.
American Association for Clinical Chemistry to największa na świecie organizacja skupiająca specjalistów diagnostyki medycznej i wydawca Clinical Chemistry – najważniejszego periodyku naukowego dotyczącego tej dziedziny. Rozwiązania polskiego start upu, którego współzałożycielem i prezesem jest prof. Piotr Garstecki, zostały nagrodzone w konkursie Disruptive Technology Awards 2019 i zostały zaprezentowane w strefie Innovation Zone podczas sierpniowych targów AACC w Kalifornii.
– Zawsze marzyłem, by choć część tego, czym zajmujemy się naukowo, znalazło zastosowanie w praktyce. Mamy ambitny zespół świetnie wykształconych specjalistów, wspierają nas również eksperci zagraniczni z najbardziej doświadczonych rynków. Jeśli chodzi o BacterOMIC, testy potwierdziły możliwość analizy synergii pomiędzy wieloma parami antybiotyków w automatycznym teście, czyli kluczową cechę wyróżniającą nasz system na tle konkurencji – mówi prof. Piotr Garstecki.
BacterOMIC to odpowiedź na jeden z największych problemów współczesnego świata, czyli spadek skuteczności antybiotyków. Wiele chorób staje się powoli nie do wyleczenia. Ludzie znów zaczynają zapadać na gruźlicę, coraz trudniej leczy się zakażenia ran, dróg moczowych, zapalenie płuc, sepsę, a nawet występujące często u dzieci zapalenie ucha. Według szacunków Światowej Organizacji Zdrowia lekooporne bakterie w ciągu najbliższych 35 lat mogą doprowadzić na świecie do śmierci nawet 300 mln ludzi i powodować wskaźnik śmiertelności wyższy niż choroby nowotworowe.
Dobór antybiotyku bywa dla lekarzy wyzwaniem. Często trzeba przebadać ich kilkadziesiąt w sytuacji, gdy liczy się każda godzina. Obecnie stosowane systemy diagnostyczne są przestarzałe i nie odpowiadają na współczesne potrzeby – oceniają eksperci. Dostarczają niepełnej informacji o ograniczonej liczbie antybiotyków, co nie wystarcza lekarzowi na dobór skutecznej, celowanej terapii.
Do rozwiązania tych problemów może przyczynić się system BacterOMIC, nad którym w warszawskich laboratoriach od 2016 r. pracuje zespół profesora Piotra Garsteckiego. System – uznany ostatnio za jedną z najbardziej przełomowych technologii diagnostycznych z całego świata – docenili też eksperci European Innovation Council, którzy na jego rozwój przyznali firmie Scope Fluidics grant w wysokości ponad 1,9 mln euro.
BacterOMIC to pierwszy tego typu przenośny przyrząd analityczny, który pozwoli lekarzom w ciągu zaledwie kilku, kilkunastu godzin zdobyć kompletne i dokładne dane o odporności na antybiotyki bakterii atakujących konkretnego pacjenta. Dzięki temu chory szybciej uzyska skuteczne leczenie, precyzyjnie dobranym dla niego antybiotykiem. W połączeniu z drugim projektem Scope Fluidics – PCR ONE, przeznaczonym do błyskawicznego wykrywania zakażeń szpitalnych, tworzy kompleksowe narzędzie diagnostyczne, zarówno identyfikujące zakażenie, jak i podpowiadające, jak skutecznie je wyleczyć – informują twórcy projektu.
Rozwój systemu BacterOMIC był możliwy w dużej mierze dzięki współpracy z Fundacją na rzecz Nauki Polskiej, która wsparła nas kwotą prawie 3,7 mln zł, w ramach programu TEAM-TECH.
– Udało się zrealizować początkowe założenia. Uzyskany właśnie grant EIC umożliwi wprowadzenie naszego odkrycia do produkcji, by za kilka lat mogło trafić do powszechnego użytku. Końcowy etap certyfikacji i rejestracji systemu BacterOMIC zaplanowany został na połowę 2021 r. – wyjaśnia prof. Garstecki.
Scope Fluidics powstał w 2010 r. w Instytucie Chemii Fizycznej PAN. Współpracuje ze środowiskiem akademickim, łącząc punkt widzenia medycyny i przemysłu. Tworzy rozwiązania, które można efektywnie przełożyć na produkcję i które odpowiadają na faktyczne potrzeby w ochronie zdrowia. Zajmuje się tworzeniem rozwiązań dla medycyny na bazie technologii mikroprzepływowych.
Red. (źródło: PAP – Nauka w Polsce)