Pierwsze globalne badanie Global Pain Index na temat bólu pokazuje, że z jego powodu cierpi dwie trzecie dorosłych osób na całym świecie, a co czwarta z nich określa ból jako silny.
W Polsce odnotowano najwyższy poziom odczuwania bólu, spośród przebadanych krajów europejskich. Aż 93 proc. badanych Polaków cierpi z powodu bólu, jednak tylko 36 proc. z nich mówi o tym głośno. 72 proc. aktywnych zawodowo polskich respondentów twierdzi, że ból przeszkadza im w skoncentrowaniu się na wykonywanej pracy, a ponad połowa nie może poprawnie wykonać powierzonych im zadań.
Ból jest czymś, czego doświadczamy wszyscy, ale dla dwóch trzecich [67 proc.] badanych jest to szczególny problem, bowiem ból w znacznym stopniu obniża jakość życia, zarówno w sferze fizycznej jak i emocjonalnej. O ile cierpienie związane z bólem ma wyjątkowo subiektywny i osobisty charakter, o tyle konsekwencje mają wpływ nie tylko na osobę cierpiącą, ale też na jej otoczenie.
W ramach badania Global Pain Index, przeprowadzono rozmowy z 7000 osób, które ukończyły 18 lat i mieszkają w 14 krajach na czterech kontynentach. Badanie ujawniło, że 88 proc. dorosłych na całym świecie cierpi z powodu bólu, a dwie trzecie [65 proc.] osób doświadcza go przynajmniej raz w tygodniu. Ponadto, skutki bólu mogą mieć duży wpływ na bliskie otoczenie osób cierpiących. Uczestnicy badania potwierdzili, że ból wpływa na ich życie towarzyskie [72 proc.] oraz uczuciowe [64 proc.], a także – w przypadku osób pracujących – zawodowe [78 proc.].
Dane z raportu GPI dla Polski wskazują, że bólu doświadcza aż 93 proc. badanych Polaków, z czego blisko dwie trzecie odczuwa dolegliwości przynajmniej raz w tygodniu [63 proc.]. Blisko dwie trzecie badanych zna przyczynę swoich dolegliwości, do których najczęściej należą bóle pleców [96 proc.], nóg [85 proc.] i szyi [79 proc.]. Ponad połowa polskich respondentów traktuje swoje dolegliwości poważnie, nie jest to jednak powodem do informowania otoczenia o swoim złym samopoczuciu. Okazuje się, że Polacy cierpią w ciszy i jedynie 36% badanych przyznaje się do mówienia o swoich problemach.
Ból ciała ma negatywny wpływ na codzienne życie przebadanych Polaków, z powodu dolegliwości, które znacznie obniżają jakość ich funkcjonowania [73 proc.] zarówno w sferze fizycznej oraz emocjonalnej. Często jest to powodem rezygnacji z różnych zwyczajowych aktywności i planów, do czego przyznaje się 82 proc. badanych. Ponadto, ból wzbudza niepokój u ponad połowy polskich respondentów, przez co może wpływać na nastrój [70 proc.] oraz na zdolność do czerpania radości z codziennego życia [62 proc.].
Dwie trzecie [67 proc.] badanych będących rodzicami wierzy, że lepiej wykonywaliby swoje obowiązki, gdyby nie odczuwali bólu. Prawie połowa [49 proc.] ma trudności z podnoszeniem swoich dzieci, a 60 proc. nie może się z nimi bawić z powodu bólu pleców, sztywności karku lub bólu mięśni. Z podobnymi problemami zmagają się również polscy respondenci – ogromna większość [78 proc.] przyznaje, że dolegliwości bólowe wpływają na ich życie rodzinne. Zabawa z dziećmi staje się niemożliwa dla 77 proc. przebadanych rodziców, a 33 proc. ankietowanych przyznaje, że nie może się nimi opiekować z powodu odczuwanych dolegliwości. Ból poważnie utrudnia badanym Polakom również wykonywanie domowych obowiązków [82 proc.].
Konsekwencje bólu wykraczają poza aspekty życia rodzinnego. 61 proc. przebadanych osób aktywnych zawodowo twierdzi, że ból uniemożliwia im koncentrację, a 48 proc. powiedziało, że ogranicza on zdolność do wykonywania jakiejkolwiek pracy. Skutkiem tego jest absencja w pracy i zauważalny spadek motywacji, który daje się zaobserwować u znacznej liczby pracujących respondentów. Ból ciała odbija się również na życiu zawodowym przebadanych Polaków [86 proc.] i jest on nie tylko przyczyną ich nieobecności w pracy, ale również wpływa na ich produktywność i wydajność. Ponad dwie trzecie [72 proc.] przebadanych pracujących Polaków twierdzi, że ból przeszkadza im w skoncentrowaniu się na wykonywanej pracy, a ponad połowa [54 proc.] nie może poprawnie wykonać powierzonych im zadań. Aż 70 proc. Polek i 78 proc. Polaków, którzy wzięli udział w badaniu przyznaje, że ból ma istotny wpływ na aktywność zawodową oraz na rozwój ich kariery [odpowiednio 32 proc. mężczyzn i 36 proc. kobiet].
Na podst. Global Pain Index