Władze Filipin poinformowały o dwóch przypadkach polio, czyli choroby Heinego–Medinata. 20 września zarejestrowano zakażenie wirusem 5-letniego chłopca w mieście Laguna na południowy wschód od Manili. Wcześniej odnotowano przypadek chorej 3-letniej dziewczynki w południowej prowincji Lanao del Sur.
Choroba nie występowała na Filipinach od 19 lat. Odległość między miejscami, w których znajdują się pacjenci, wynosi ok. 1400 km. Mimo dużych wysiłków w walce z polio na całym świecie, choroba w kilku krajach utrzymuje się, a w niektórych, jak Pakistan, czy Afganistan, rozwija się.
Polio, czyli porażenie dziecięce nagminne, to porażenna choroba zakaźna, która może rozprzestrzeniać się niezwykle szybko. Dotyczy głównie małych dzieci i może powodować osłabianie mięśni, porażenie, a czasem nawet doprowadzić do śmierci. Zakażenie następuje przez przewód pokarmowy, wirus następnie dostaje się do krwi, z którą przenoszony jest głównie do ośrodkowego układu nerwowego.
Wirus polio wykryto również w próbkach zebranych w ściekach w Manili i drogach wodnych w mieście Davao, na południowej wyspie Mindanao. Za przyczynę ponownego wystąpienia polio władze uznają zbyt małą liczbę szczepień, a także brak odpowiednich warunków sanitarnych i higieny oraz niewłaściwą kontrolę ze strony pracowników służby zdrowia.
Filipińskie władze podejmują wysiłki w celu zwiększenia zaufania obywateli do szczepień. Spadło ono drastycznie w 2017 r., gdy wyszło na jaw, że producent szczepionki przeciw dendze Dengvaxia, francuska firma farmaceutyczna Sanofi przyznał, że wywoływała ona skutki uboczne: gdy u osób zaszczepionych dochodziło do zakażenia chorobą po raz pierwszy, jej przebieg był bardziej intensywny. W wyniku skandalu odsetek zaszczepionych na odrę spadł do 40 proc. w 2018 roku, podczas gdy w poprzednich latach utrzymywał się na poziomie 70 proc. Doprowadziło to do wybuchu poważnej epidemii tej choroby.
Stwierdzenie w kraju wolnym od polio jednego przypadku zachorowania lub dwóch przypadków występowania wirusa polio w dwóch różnych miejscach uznawane jest za wybuch epidemii.
Red. (źródło: PAP)