Koronawirus prędzej czy później dotrze do Polski i to nie będzie nic nadzwyczajnego – poinformował minister zdrowia Łukasz Szumowski. „Jesteśmy przygotowani na diagnostykę, opiekę i leczenie pacjentów. Sam fakt pojawienia się wirusa nie będzie ani katastrofą, ani tragedią” – stwierdził.
MZ zapowiada, że w najbliższych dniach Polska uzyska możliwość badania próbek w kraju. Teraz wysyła się je do laboratoriów referencyjnych za granicą m.in. w Berlinie. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych, prof. Andrzej Horban, przekazał, że obecnie nie ma wielu przypadków wymagających weryfikacji, potwierdzających, że jest to koronawirus.
– Obecnie wysyłamy materiał do badań do laboratorium w Berlinie. Następny etap, który mam nadzieję, będzie szybko uruchomiony, to możliwości badań w kraju. Obecnie wyniki są znane w ciągu 48 godzin – mówi prof. Andrzej Horban.
Placówki prowadzące oddziały chorób zakaźnych otrzymały zalecenia w sprawie procedur dotyczących koronawirusa. Przewidują one, że w przypadku spełniania określonych przesłanek nie jest wymagane skierowanie. Chodzi o osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni były w Chinach lub miały kontakt z osobą, która tam przebywała, a przy tym mają objawy.
Wirus z Wuhanu, które jest stolicą prowincji Hubei w środkowych Chinach, wywołuje zapalenie płuc, które może być śmiertelne. Według oficjalnych danych, na koniec dnia 28 stycznia potwierdzono 5974 zarażenia i 132 zgony spowodowane wirusem. Chińskie władze praktycznie odcięły od świata liczący 11 mln mieszkańców Wuhan. Wprowadziły też ograniczenia w przemieszczaniu się w szeregu okolicznych miast. Wirus przedostał się poza granice Chin. Przypadki potwierdzono w 16 innych państwach, w tym dwóch europejskich – we Francji i w Niemczech.
Byłeś w Chinach i źle się czujesz? Sprawdź co robić!
Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, istotna przy wystąpieniach objawów chorobowych jest wizyta w Chinach lub kontakt z osobą, która w ostatnim czasie przebywała w Chinach. W związku z tym, każda taka osoba powinna zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, jeśli występują następujące objawy:
- temperatura ciała powyżej 38℃,
- kaszel,
- duszność.
Lista szpitalnych oddziałów chorób zakaźnych na terenie całego kraju jest tutaj.
Minister Zdrowia i prezes Narodowego Funduszu Zdrowia wydali zalecenia wszystkim placówkom prowadzącym oddziały chorób zakaźnych w sprawie procedur stosowanych w przypadku zagrożenia zarażeniem koronawirusem.
Przypomina się, że jest sezon wzmożonej zachorowalności na grypę. Jej podejrzenie występuje w przypadku pojawienia się takich objawów grypowych, jak:
- temperatura ciała powyżej 38℃,
- ogólne złe samopoczucie,
- bóle mięśni i stawów,
- kaszel, katar, duszność.
Zalecana jest wówczas wizyta u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
Red. (źródło: PAP / gov.pl/web/zdrowie)