AstraZeneca dostarczy 300 mln dawek szczepionki przeciw COVID-19

Udostępnij post:

AstraZeneca dostarczy szczepionkę przeciw COVID-19. Komisja Europejska porozumiała się w tej sprawie z firmą farmaceutyczną. Wstępna umowa zakłada zakup 300 mln dawek.

Po udowodnieniu, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna, uzgodniono zakup od firmy AstraZeneca 300 mln dawek. Opcja przewiduje kupno dodatkowych 100 mln w imieniu państwa członkowskiego UE.

AstraZeneca to jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Wytwarza leki na najpoważniejsze choroby stanowiące wyzwanie dla współczesnej medycyny.

– Intensywne negocjacje Komisji Europejskiej nadal przynoszą rezultaty. Dzisiejsze porozumienie jest pierwszym kamieniem węgielnym we wdrażaniu strategii Komisji Europejskiej w sprawie szczepionek. Ta strategia umożliwi nam dostarczanie przyszłych szczepionek Europejczykom, a także naszym partnerom w innych częściach świata – mówi Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej.

Zatwierdzone porozumienie będzie finansowane z instrumentu wsparcia w sytuacjach nadzwyczajnych. Dysponuje on środkami przeznaczonymi na stworzenie potencjalnych szczepionek produkowanych przez różne firmy.

AstraZeneca to innowacyjna firma biofarmaceutyczna o korzeniach brytyjsko-szwedzkich. Znajduje się w czołówce największych firm tego sektora na świecie. W Polsce zatrudnia blisko 1800 osób, z czego blisko 1000 zajmuje się procesami badawczo-rozwojowymi w skali światowej. Wartość środków finansowych przeznaczonych na działalność badawczo-rozwojową w 2017 r. to 155.672 875 zł, natomiast 2018 r. – 221.088.132 zł. W Warszawie pracuje prawie 250 analityków w regionalnym centrum analityczno-finansowym, ponad 100 osób w globalnym centrum zakupowym oraz blisko 80 osób w regionalnym centrum HR. Spółka zatrudnia 102 pracowników po doktoratach.

Red. (źródło: PAP)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

spot_img

Więcej na ten temat

Cognizant zaprzęga AI do opracowywania leków

Cognizant udoskonala zastosowanie technologii generatywnej sztucznej inteligencji za pomocą platformy NVIDIA BioNeMo z myślą o rozwiązywaniu złożonych kwestii...

Teva wprowadza zmiany w portfolio leków

Obowiązki związane ze sprzedażą, marketingiem i dystrybucją w Polsce produktu leczniczego Myocet liposomal przejęła od Tevy z początkiem...

AstraZeneca przejęła dwie globalne spółki biotechnologiczne

AstraZeneca z początkiem 2024 roku sfinalizowała zakup dwóch biotechnologicznych spółek prowadzących zaawansowane badania kliniczne w obszarze onkologii, chorób...

Alergia krzyżowa. Uczulenie na pyłki drzew i żywność

Alergia krzyżowa. Reakcje krzyżowe alergii pomiędzy alergenami wziewnymi i pokarmowymi występują u osób uczulonych na pyłki drzew i...