Czy przyłbice są bezpieczne? Podczas kichania powstają charakterystyczne pierścienie, które mogą przenosić mikroskopijne cząsteczki zawierające koronawirusa. Badacze chcieli przekonać się, czy przyłbica może ochronić noszącą ją osobę znajdującą się w odległości jednego metra od nosiciela.
Fujio Akagi i jego współpracownicy opisali na łamach Physics of Fluids badania mające na celu ocenę, czy przyłbice są skuteczne w ograniczaniu rozprzestrzeniania koronawirusa. Naukowcy zauważyli, iż cząsteczki SARS-CoV-2 przemieszczały się nie tylko za sprawą nagłego wyrzutu powietrza z ust i nosa, lecz również za sprawą wspomnianych pierścieni.
Naukowcy zauważyli, iż cząsteczki SARS-CoV-2 przemieszczają się w efekcie nagłego wyrzutu powietrza z ust i nosa, a także za sprawą pierścieni. Przedostają się one górą i dołem przyłbicy, powodując natężone rozprzestrzenianie się mikroskopijnych cząstek potencjalnie zawierających patogeny.
Materiał wideo potwierdza to, o czym mówiło się już od kilku miesięcy: przyłbice nie są zbyt skuteczne, ani w kontekście ochrony otoczenia jak i nas samych przed zakażeniem koronawirusem – udowadniają naukowcy.
Red.