Samorząd aptekarski proponuje, aby większościowymi właścicielami aptek byli wyłącznie farmaceuci.
Jacek Szwajcowski, prezes zarządu Pelion S.A.:
Liczę na to, że to rozwiązanie nie zostanie zaakceptowane. Jest kuriozalne. Dlaczego właścicielem 51 proc. udziałów w aptece może być tylko farmaceuta? Po pierwsze, podważone zostanie podstawowe prawo własności. W nasze apteki zainwestowaliśmy kilkaset milionów złotych. Stworzyliśmy wraz z farmaceutami zatrudnionymi w naszych DOZ Aptekach firmę, która jest stabilnym pracodawcą. Daje poczucie bezpieczeństwa i możliwość rozwoju. Dodatkowo przypominam, że Pelion to spółka giełdowa, więc naszymi właścicielami są akcjonariusze, w tym fundusze emerytalne. I dzisiaj czujemy, jakby ktoś chciał nam – pracownikom i akcjonariuszom – ukraść tych kilkaset milionów i zniszczyć dorobek.
Wychodzi na to, że w działalności samorządu aptekarskiego nie chodzi o to, żeby w Polsce były lepsze apteki, tylko o to, aby nacisnąć na władze, aby stworzyły ramy, które pozwolą ukraść pieniądze. Wartość wszystkich aptek sieciowych wynosi ok. 5 mld zł. Czyli rzecz idzie o to, jak napisać prawo w taki sposób, aby tych 5 mld przepłynęło z rąk dzisiejszych prawowitych właścicieli w ręce innych właścicieli.
Największą częścią naszej firmy jest sprzedaż hurtowa do aptek. Oznacza to, że kondycja naszej firmy zależy od kondycji aptek prywatnych, w tym indywidualnych, a nie tylko z naszej sieci. Nam zależy, żeby wszystkie apteki funkcjonowały jak najlepiej, bo to nasi klienci.
Na rynku jest miejsce dla aptek sieciowych i dla indywidualnych farmaceutów, czyli małych przedsiębiorców. Natomiast nie ma co tworzyć fikcji, że wszystkie apteki są takie same. Mamy apteki, które nie zainwestowały ani grosza przez wiele lat. Są też takie jak nasze, jedne z najnowocześniejszych w Europie. Pod względem sposobu przechowywania, wiedzy farmaceutów, wystroju, monitorowania sprzedaży leków. (źródło: rp.pl)
O pelion S.A.
Pelion Healthcare Group (dawniej Polska Grupa Farmaceutyczna) świadczy usługi obejmujące wszystkie segmenty dystrybucji farmaceutycznej (hurtowy, detaliczny i szpitalny) i są skierowane do pacjentów, aptek, szpitali oraz producentów. Pelion S.A. to spółka holdingowa, która pełni nadzór właścicielski nad wszystkimi obszarami działalności grupy.
W 2008 r. podjęto decyzję o rozdzieleniu części hurtowej i detalicznej grupy. Efektem reorganizacji było utworzenie Corporation of European Pharmaceutical Distributors, zarejestrowanej w Holandii spółki holdingowej, która odpowiada za rozwój detalicznej sieci sprzedaży leków w Europie Środkowej i Wschodniej.
CEPD N.V., poprzez spółkę zależną DOZ. S.A., zarządza największą w Polsce – i jedną z największych w Europie – siecią aptek zrzeszonych pod wspólnym szyldem DOZ Apteki dbam o zdrowie. Sieć liczy blisko 1 tys. placówek własnych i franczyzowych. Na Litwie sprzedaż prowadzona jest za pośrednictwem spółki UAB NFG, skupiającej blisko 330 własnych i franczyzowyh aptek, działających pod markami Gintarine Vaistine i Norfos Vaistine, a także obsługującej sieć około 140 aptek partnerskich BVG.
DOZ. S.A. jest też operatorem doz.pl – największego w Polsce portalu poświęconego zdrowiu i zdrowemu trybowi życia, który oferuje możliwość zamówienia leków drogą internetową.