Akcja Zdrowa Praca Porozumienia Rezydentów OZZL i Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy to protest, w którym organizatorzy apelują do lekarzy o ograniczenie czasu pracy do 48 godzin tygodniowo. Ma się to wiązać z wypowiadaniem klauzuli opt-out do końca sierpnia ze skutkiem od 1 października 2019 r.
Akcja Zdrowa Praca to protest, którego celem jest promowanie optymalnych warunków pracy, a także skłonienie rządzących do naprawy systemu ochrony zdrowia – wyjaśniają inicjatorzy.
– Prawo do pracy 48 godzin jest prawem każdego pracownika. Jeżeli ktoś się decyduje na dłuższą pracę, też ma takie prawo. Koledzy apelują o zdrowy, higieniczny tryb pracy. Zobaczymy, jak ta sytuacja będzie się rozwijała. Będziemy to ściśle monitorowali. W tej chwili nie ma żadnych sygnałów, że gdzieś są problemy ze świadczeniami bądź opieką nad pacjentami – stwierdził minister zdrowia, Łukasz Szumowski .
Pytany o to, czy lekarze są zmuszani do podpisywania opt-outów, czyli umów, na których mocy zgadzają się na wydłużenie czasu pracy ponad 48 godzin tygodniowo, dzięki czemu w wielu szpitalach zapewniona jest całodobowa obsada lekarska, Szumowski powiedział, że nie ma takich informacji.
– Na pewno jest to praktyka niedozwolona prawnie. W związku z tym, jeżeli takie sygnały do nas dotrą drogą formalną, oficjalną, to natychmiast będziemy kontrolowali sytuację – zapewniał.
Przewodniczący Porozumienia Rezydentów OZZL, Jan Czarnecki, wyjaśniał na początku sierpnia, informując o „Akcji Zdrowa Praca”, że dane są zatrważające, gdyż 40 proc. lekarzy jest wypalonych zawodowo. Wskazywał, że praktycznie wszyscy lekarze przekraczają wymiar 48 godzin pracy tygodniowo, a w wielu przypadkach ich praca to wręcz maratony dyżurów.
Red. (źródło: PAP)
Czytaj:
https://pharmaexpress.pl/wysokosc-wynagrodzenia-zasadniczego-lekarzy-rezydentow-wzrosnie/