Bakteria New Delhi pojawiła się w Zielonej Górze. Zakażenie bakterią Klebsiella pneumoniae NDM, potocznie zwaną New Delhi, wykryto u kilku pacjentów w Uniwersyteckim Szpitalu. W związku z sytuacją podjęto decyzję o wstrzymaniu planowych przyjęć pacjentów na wszystkie oddziały.
Bakteria New Delhi to pałeczka zapalenia płuc, należąca do grupy bakterii jelitowych. Odpowiada za groźne dla życia zapalenie płuc, zapalenie układu moczowego, pokarmowego, opon mózgowo-rdzeniowych i wielu innych chorób. Zapalenia nią wywołane mogą prowadzić do sepsy. Jest oporna na działanie większości antybiotyków.
Pierwszy przypadek New Delhi w Polsce zanotowano w Warszawie w 2011 r. Jak poinformował zielonogórski szpital, pierwotnym źródłem zakażenia był pacjent przyjęty ze szpitala spoza woj. lubuskiego. Szpital wprowadził specjalne procedury mające na celu wyeliminowanie ognisk zakażenia oraz zapobiegniecie rozprzestrzenia się bakterii.
Personel i pacjenci muszą przestrzegać ścisłych zasad sanitarnych, począwszy od regularnego mycia rąk. Wszyscy chorzy poddawani są również regularnym badaniom na obecność bakterii. Placówka poprosiła rodziny o ograniczenie wizyt, choć ryzyko zakażenia osób zdrowych, które odwiedzają chorych jest niewielkie.
Zdecydowano także o nieprzyjmowaniu nowych pacjentów na wszystkie oddziały okresie od 8 do 15 sierpnia. Bez zmian odbywają się za to planowe badania diagnostyczne oraz wizyty w przyszpitalnych poradniach.
Red. (źródło: PAP)
Czytaj:
https://pharmaexpress.pl/new-delhi-jak-sie-ustrzec-bakterii/