Światowa Organizacja Zdrowia bada związek Covid-19 z diagnozowanym u dzieci zespołem zapalnym podobnym do tego, jaki ma choroba Kawasakiego. Przypadki zachorowań pojawiły się w Wielkiej Brytanii, USA, Francji, Włoszech i Hiszpanii.
Choroba Kawasakiego przejawia się zapaleniem dużych naczyń wieńcowych, ich poszerzeniem, tworzeniem się zmian tętniakowatych i niedokrwieniem mięśnia sercowego. Chorują częściej chłopcy, głównie dzieci poniżej 5. roku życia, ale szczyt przypada na wiek ok. 18 miesięcy. Zachorowania występują sezonowo, częściej w okresach wiosennym i jesiennym. Chorobę jako pierwszy opisał japoński pediatra Tomisaku Kawasaki u pięćdziesięciu pacjentów w 1967 r.
WHO apeluje do lekarzy na świecie. Proponuje, by zbierali informacje o takich przypadkach i współpracowali z jego organizacją przy próbie ustalenia przyczyn tej choroby oraz metod leczenia.
– Wstępne hipotezy wskazują na to, że syndrom ten jest powiązany z Covid-19. Wzywamy klinicystów na całym świecie, by współpracowali z władzami krajowymi i WHO, aby wzmóc czujność i lepiej zrozumieć ten syndrom u dzieci – mówi Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef Światowej Organizacji Zdrowia.
WHO przygotowała na użytek lekarzy formularz deklaracji przeznaczony do opisania wszystkich przypadków takiej choroby. Nazwano ją na razie syndromem systemowej reakcji zapalnej (SIRS).
– Nadal nie wiadomo, jaką rolę odgrywa koronawirus w rozwoju tej nowej infekcji. Nie wiemy, czy to wirus atakuje komórki, czy jest to zbyt intensywna odpowiedź immunologiczna. Pociąga ona za sobą zapalenie, tak jak w przypadku eboli – wyjaśnia Michael Ryan, dyrektor WHO ds. sytuacji nadzwyczajnych.
Nowa choroba jest na razie rzadka. Pojawia się od dwóch tygodni. Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w Wielkiej Brytanii pod koniec kwietnia. W Nowym Jorku zmarło na nią pięcioletnie dziecko, w Londynie – 14-letnie, a w piątek we Francji zmarł dziewięcioletni chłopiec.
Choroba Kawasakiego i zbliżony do niej syndrom powodują u dzieci zapalenie ścian naczyń krwionośnych, w tym tętnic wieńcowych. Wiążą się z takimi objawami, jak gorączka, wysypka, ból brzucha, biegunka, opuchnięcie języka i torsje. W niektórych przypadkach może wymagać leczenia na oddziale intensywnej terapii.
WHO ocenia, że wywoływany przez koronawirusa Covid-19 może się okazać chorobą, która nie zniknie.
– Wszyscy obawiamy się, że nastąpi cykl katastrof dotyczących zdrowia publicznego i gospodarki, jeśli kwarantanny zostaną zniesione bez możliwości wykrywania nowych ognisk (pandemii) – podkreśla Michael Ryan.