Chronic Fatigue Syndrome dotyka ponad połowy Polaków. Mylony jest często z depresją, zaburzeniami układu odpornościowego, chorobami nowotworowymi, upośledzoną czynnością kory nadnerczy czy zwykłym stanem wyczerpania pracą i tempem życia.
Zespół przewlekłego zmęczenia, czyli Chronic Fatigue Syndrome (CFS), to trudno wytłumaczalne wycieńczenie fizyczne. Utrzymuje się co najmniej 6 miesięcy i objawia sennością, ogólnym rozdrażnieniem, kłopotami z koncentracją i zmniejszeniem dziennej aktywności ruchowej nawet o 50 proc.
CFS jest złożonym, długotrwałym schorzeniem, które powoduje pogorszenie aktywności fizycznej i umysłowej, znacznie zmniejszoną zdolność wykonywania zadań, które były wcześniej rutynowe. Występują również trudności w siedzeniu i staniu w pozycji pionowej, a nawet zaburzenia funkcji poznawczych.
Polacy przewlekle zmęczeni
Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum badało zespół przewlekłego zmęczenia. Przeprowadziło ankietę wśród swoich pacjentów. Po analizie danych okazało się, że aż u 82 proc. badanych stan przewlekłego zmęczenia trwa dłużej niż miesiąc. Osoby badane jako przyczyny Chronic Fatigue Syndrome wymieniają:
- stres (35 proc.),
- złą dietę (25 proc.),
- brak snu (20 proc.),
- niedostateczną ilość ruchu (10 proc.),
- zbyt mało witamin witamin (10 proc.).
Zdecydowana większość badanych, bo aż 62 proc., odpowiedziała, że czuje się zmęczonym cały czas, a 30 proc. – dwa razy i więcej w ciągu roku.
Jako główne różnice między zwykłym, a przewlekłym zmęczeniem badani wymieniali:
- długo utrzymujący się stan wyczerpania (34 proc.),
- brak energii nawet po przespanej nocy (25 proc.),
- ogólne osłabienie organizmu (12 proc.).
2/3 badanych zna co najmniej jedną osobę ze swojego otoczenia, która cierpi na przewlekłe zmęczenie, a 35 proc. badanych uważa przewlekłe zmęczenie za chorobę.
Respondenci pytani o sposób, w jaki radzą sobie z przewlekłym zmęczeniem, najczęściej wymieniali:
- aktywne spędzanie czasu (22 proc.),
- odpowiednią dietę (20 proc.),
- sen (18 proc.),
- odpoczynek (12 proc.),
- stosowanie suplementów diety (9 proc.).
Test Obciążeń Organizmu
Pierwszym krokiem do znalezienia przyczyny przewlekłego zmęczenia jest odpowiednia diagnostyka. Dzięki niej możemy dobrać odpowiednią metodę leczenia. Poprawi ona regenerację naszego organizmu, pozwoli wrócić do pełnego zdrowia i odzyskać energię do życia.
Test obciążeń organizmu to znana i doceniana metoda diagnostyki stworzona przez dr. Volla, stosowana w całej Europie. Ta bezinwazyjna i bezbolesna metoda pozwala na wykrycie ukrytego zatrucia organizmu, np. pasożytami, grzybami, toksynami, wirusami, czy metalami ciężkimi. Test pokazuje również zaburzenia metabolizmu glutenu, jak i niedobory witamin i minerałów. Po wykonaniu badania, specjalista informuje, jakie obciążenia mogą być przyczyną przewlekłego zmęczenia i dobiera indywidualnie dla każdego pacjenta kurację usuwającą przyczynę zatrucia organizmu.
Test rekomendowany jest osobom, które od dłuższego czasu nie mogą znaleźć przyczyn swoich dolegliwości i bólu, źle się czują, często chorują, cierpią na problemy skórne, albo brak im witalności i energii.
Sposoby na dobre samopoczucie
Pomimo uciążliwych objawów zmęczenia u chorych, istnieje kilka sposobów na zachowanie dobrego samopoczucia. Oto kilka rad na Chronic Fatigue Syndrome, czyli zespół przewlekłego zmęczenia:
- Zachowaj harmonię work-life balance – pamiętaj o równowadze pomiędzy strefą życia rodzinnego, zawodowego, społecznego jak i osobistego.
- Zadbaj o jakość i ilość snu – wycisz się, nie kładź się spać z pustym, ani ze zbyt przepełnionym żołądkiem.
- Stosuj różnorodną i lekkostrawną dietę, korzystaj z sezonowych warzyw i owoców.
- W okresie jesienno-zimowym suplementuj witaminę D.
- Pamiętaj o nawodnieniu organizmu – pij 2-3 litry wody dziennie.
- Ogranicz spożycie kawy – kofeinę zastąp zieloną herbatą.
- Zacznij żyć aktywnie – wystarczą nawet codzienne spacery na świeżym powietrzu. Zyskasz wtedy nową energię, zredukujesz stres i przyśpieszysz metabolizm.
Red.