Proste respiratory, bezpieczniejsze kombinezony czy innowacyjne metody dekontaminacji to przykłady potrzeb służby zdrowia, niezbędnych do zatrzymania epidemii koronawirusa. Rozwiązania tych problemów mogą dostarczyć ochotnicy, którzy wezmą udział w wyzwaniu Covid Challenge.
Dzięki akcji Covid Challenge najlepsze projekty uzyskają wsparcie w realizacji. Pomysłowe metody działania nagłośnione trafią do potrzebujących pomocy szpitali i placówek medycznych. Swoje zgłoszenie można już teraz zarejestrować na stronie www.covidchallenge.pl.
Covid Challenge organizują Centrum Informacji Kryzysowej Centrum Badań Kosmicznych PAN i firma Planet Partners. Od wielu lat wspiera ona zawody robotyczne ERC. Akcję skierowano do młodych naukowców, studentów i innowacyjnych przedsiębiorców. Będą mogli oni wykorzystać swoją wiedzę i doświadczenie, aby realnie wesprzeć polską służbę zdrowia w walce z epidemią koronawirusa. Głównym celem inicjatywy jest opracowanie przez uczestników rozwiązań do szybkiego wdrożenia, które będą w stanie efektywnie wspierać pracę lekarzy i pielęgniarek.
Narzędzia, nad których stworzeniem będą pracować uczestnicy akcji, mają odpowiedzieć na zapotrzebowanie zgłoszone przez sam personel medyczny. Na liście najpilniejszych potrzeb stworzonej przez medyków znalazły się między innymi: uproszczony respirator, narzędzie do masowej terapii tlenowej, lepszy system nagłośnienia dla kombinezonów ochronnych czy innowacyjny sposób zabezpieczania karetek pogotowia. To podstawowe rozwiązania, bez których skuteczna, długofalowa walka z epidemią będzie niemal niemożliwa.
– Naszym celem jest wypracowanie, w ramach tzw. community science prostych i efektywnych narzędzi walki z pandemią. Na ich samodzielne stworzenie medycy nie mają szans ze względu na brak wiedzy technicznej i zasobów. Wierzymy, że młodzi inżynierowie, innowacyjne firmy oraz studenci uczelni technicznych zaangażują się w akcję. Zaproponują rozwiązania będące odpowiedzią na te najbardziej pilne potrzeby służby zdrowia w tak trudnym dla niej czasie – mówi Jakub Ryzenko z Centrum Informacji Kryzysowej CBK PAN, współorganizatora akcji.
Akcja obejmuje dwa etapy. Pierwszym będzie rejestracja zainteresowanych uczestników na stronie internetowej i zebranie od nich pomysłów na rozwiązanie jednego lub więcej problemów z bazy. Kiedy wpłyną pierwsze zgłoszenia, rozpocznie się drugi etap. To tzw. Giełda Pomysłów. Trafią na nią najlepiej rokujące rozwiązania. Giełda będzie je promowała i prezentowała docelowym użytkownikom oraz podmiotom mogącym zapewnić wsparcie w ich realizacji.
Organizatorzy zakładają też wsparcie dla najbardziej obiecujących pomysłów w dotarciu do decydentów oraz pozyskaniu funduszy na realizację prototypów. Tak, aby zaproponowane rozwiązania mogły realnie trafić do potrzebujących jednostek medycznych w jak najkrótszym czasie.
– Istotne jest, że Covid Challenge to nie zwykły konkurs, ale akcja wspierająca faktyczną walkę o życie ludzi. Chcemy, żeby to wyzwanie było narzędziem, dzięki któremu innowacje mogą zostać nakierowane na realne potrzeby. To apel o pomoc. Poszukujemy innowatorów dla wsparcia praktyków- – mówi Łukasz Wilczyński z Planet Partners, pomysłodawca zawodów ERC.
Pierwszymi partnerami merytorycznymi akcji zostali: Zakład Medycyny Katastrof i Pomocy Doraźnej UJCM oraz Medyczny Zespół Ratunkowy PCPM. Inicjatywa jest otwarta dla wszystkich zainteresowanych. Więcej informacji na jej temat oraz bazę potrzebnych rozwiązań i wymagania dotyczące nadsyłanych zgłoszeń można znaleźć na stronie www.covidchallenge.pl.
Red