Aptekarz będzie udzielał porady jako farmaceuta pierwszego kontaktu. Obecnie wiedzę na temat leków czerpiemy najczęściej z Internetu. Polacy ufają farmaceutom, ale nie wiedzą, czego mogą od nich oczekiwać. Ich pracę kojarzą przede wszystkim ze sprzedażą leków.
Farmaceuta pierwszego kontaktu zastąpi Internet. W 14 tys. polskich aptek pracuje 27 tys. farmaceutów. Codziennie apteki odwiedza 2 mln pacjentów. Głównie po to, aby kupić lek – taki był cel ostatniej wizyty w tym miejscu prawie 70% Polaków – wynika z ogólnopolskiego badania przeprowadzonego przez agencję Biostat, na zlecenie Fundacji Aflofarm i Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Ilu Polaków korzysta z porad farmaceutów?
Porady w zakresie drobnych dolegliwości zdrowotnych szukało w aptece jedynie 13,4% Polaków. Po poradę dotyczącą leków przyszło jeszcze mniej, bo zaledwie 10,2%. Dane te zaskakują, gdyż z tych samych badań wynika, że farmaceutom ufa ponad 90% Polaków.
– Wynik na poziomie 90,4% oznacza wyjątkowo duży kredyt zaufania pokładany w farmaceutach. Dlaczego więc pacjenci nie korzystają z ich porad? Bo nie wiedzą, że mogą o nie poprosić – mówi prezes zarządu Fundacji Aflofarm, Tomasz Furman.
Pracę farmaceuty ze sprzedażą leków kojarzy trzy czwarte Polaków. Z udzielaniem fachowych porad na ich temat – trzykrotnie mniej (27%). Informacji o działaniu leków czy skutkach ubocznych pacjenci szukają przede wszystkim w Internecie (64%). Farmaceuta i apteka jako źródło wiedzy o lekach wymieniane są jedynie przez 34% Polaków.
Zadowolenie farmaceutów z pracy
Farmaceuci zapytani o to, czy są zadowoleni ze swojej pracy, w zdecydowanej większości odpowiedzieli: tak (82,6%), choć ponad połowa (54%) uważa, że ich kompetencje nabywane podczas wielu lat ciężkich studiów i później, w trakcie wykonywania zawodu, nie są w pełni wykorzystywane.
Dwie trzecie magistrów farmacji oczekuje w związku z tym większych uprawnień w stosunku do pacjentów. Aptekarze deklarują, że są gotowi świadczyć dodatkowe usługi, , jakie oferuje farmaceuta pierwszego kontaktu, m.in. przegląd stosowanych leków pod kątem możliwych interakcji.
Opinie farmaceutów i pacjentów
Występują rozbieżności między tym, jak zawód farmaceuty postrzegają pacjenci, a jak sami farmaceuci. 83,4% farmaceutów uważa, że pacjenci kierują się ich rekomendacjami podczas podejmowania decyzji o zakupie leku. Tymczasem tylko 11% pacjentów przyznało, że tak jest faktycznie. Największy wpływ na lekowe decyzje Polaków ma lekarz i zgadzają się z tym obie grupy – 92,6% farmaceutów i 63,4% pacjentów.
Duża różnica jest też w tym, jak obie grupy postrzegają samą aptekę. Dla 94,5% farmaceutów stanowi ona ważny punkt konsultacji zdrowotnych, niezależny od gabinetów lekarskich, jakich udziela farmaceuta pierwszego kontaktu. Jednocześnie tylko 35% pacjentów kojarzy aptekę jako miejsce, w którym otrzymać można poradę w zakresie zdrowia.
Red. (źródło: aflofarm.prowly.com)