We wrześniu zanotowano w Polsce ponad 287 tys. zgłoszeń przypadków zachorowań i podejrzeń grypy – informuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Grypa w tym roku nie spowodowała jeszcze w Polsce zgonów.
Grypa lub jej podejrzenia we wrześniu była powodem wystawienia 515 skierowań do szpitala. W kolejnych wrześniowych meldunkach epidemiologicznych notowano odpowiednio:
- 1-7.09 – 29 tys. 553 przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowań na grypę,
- 8-15.09 – 54 tys. 216; 87 tys. 589 przypadków,
- 23-30.09 – 115 tys. 689 przypadków.
W poszczególnych tygodniach skierowano do szpitali odpowiednio: 78, 94, 138 i 205 osób.
Grypa może mieć przebieg bezobjawowy lub z niewielkimi objawami, zwykle występują jednak takie symptomy, jak:
- gorączka,
- bóle głowy,
- bóle mięśniowo-stawowe,
- kaszel,
- ból gardła,
- duszność.
W razie podejrzenia lub rozpoznania grypy zaleca się pozostać w domu, gdyż zmniejsza to ryzyko groźnych powikłań i ogranicza rozprzestrzenianie się choroby.
Sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Niezwykle istotne jest także przestrzeganie zasad higieny, m.in. częste mycie, a także zasłanianie ust przy kichaniu i kasłaniu, aby nie narażać na zarażenie bezpośredniego otoczenia.
W miejscach publicznych i środkach transportu należy unikać dotykania powierzchni i elementów wyposażenia.
Dostępna jest już na polskim rynku szczepionka przeciw grypie na sezon 2019/2020. Pacjent może zaszczepić się przeciw grypie w każdej przychodni, po uprzedniej wizycie u lekarza rodzinnego, który po stwierdzeniu, że nie ma żadnych przeciwskazań, wypisuje na nią receptę.
Red.