Grypa sezonowa. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia i Advisory Committee on Immunization Practices, medycyna od wielu lat dysponuje lekami przeciwgrypowymi nowej generacji, tzw. inhibitorami neuraminidazy. Dostępne są one jedynie na receptę. Leki te znajdują zastosowanie nie tylko w leczeniu, lecz także w profilaktyce. W przypadku grypy sezonowej leczenie stosuje się po wcześniejszym potwierdzeniu laboratoryjnym, że przyczyną choroby jest zakażenie wirusem grypy, ze względu na konieczność ograniczenia możliwości powstawania szczepów wirusa grypy opornych na te leki.
Aby leki były skuteczne, muszą być podane jak najszybciej od momentu wystąpienia choroby. Jeśli dopadnie nas grypa sezonowa, preparaty medyczne najlepiej zastosować w ciągu 36 godzin, maksymalnie 48 godzin po uprzedniej diagnostyce laboratoryjnej. Należy jednak pamiętać o profilaktyce, a przede wszystkim o szczepieniach przeciwko grypie, wówczas leczenie nie byłoby potrzebne – informuje Państwowy Zakład Higieny. Oto podstawowe informacje PZH na temat grypy.
Czy witamina C pomaga w leczeniu grypy?
Witamina C ani nie pomaga ani nie szkodzi. Z dotychczas przeprowadzonych badań naukowych wynika, że nie ma ona wpływu na przebieg infekcji.
Jaki mają wpływ preparaty OTC na leczenie grypy?
Często słyszy się o stosowaniu preparatów OTC w leczeniu grypy. Grypa nie jest chorobą, w której powszechnie stosowane leki „przeciwgrypowe” mogą zapobiec wielonarządowym komplikacjom. Preparaty, o których mowa, jedynie zmniejszają nasilenie objawów, ale nie mają wpływu na wirusa grypy.
Czym różni się grypa od przeziębienia?
Objawy grypy nie są specyficzne, co oznacza, że różne objawy kliniczne wywołane przez wirusa grypy mogą być również wywołane przez inne wirusy oddechowe. W tym samym czasie, kiedy krąży wirus grypy, w populacji obecne są bowiem również wirusy grypopodobne. Objawy grypopodobne może wywołać ponad 200 wirusów oddechowych.
Cechą charakterystyczną przeziębienia jest zazwyczaj:
- zmniejszenie drożności nosa,
- średnie objawy zmęczenia,
- osłabienia,
- ból oczu,
- kaszel.
Temperatura, stan podgorączkowy, utrata apetytu, ból głowy występują rzadko.
Objawy grypy
Kliniczny obraz grypy obejmuje:
- nagłe wystąpienie choroby,
- gorączkę powyżej 39 st. C, trwającą 1-2 dni,
- dreszcze,
- bóle głowy, stawów, mięśni,
- znacznie osłabienie,
- zajęcie układu oddechowego objawiającego się kichaniem, zapaleniem błony śluzowej nosa, bólem gardła, suchym napadowym kaszlem, poczuciem ogólnego rozbicia.
Czy można w warunkach domowych zdiagnozować grypę?
Rozpoznanie grypy jedynie na podstawie objawów klinicznych możliwe jest tylko podczas epidemii. Ale infekcję grypową można potwierdzić laboratoryjnie. Obecnie istnieją tzw. szybkie testy przyłóżkowe, a wynik otrzymujemy w ciągu 15 minut. Czułość i specyficzność takiego testu jest niższa w porównaniu z badaniami wykonywanymi w specjalistycznym laboratorium, ale niejednokrotnie są pomocne. Materiał do badań pobierany jest np.: z wymazu z nosa, z nosogardzieli, z popłuczyn z gardła, z wysięku z ucha środkowego, z płynu mózgowo-rdzeniowego, z materiału biopsyjnego. Istnieje kilka metod identyfikacji infekcji spowodowanej przez wirusa grypy, począwszy od prostych, wykonywanych w gabinetach lekarskich, aż do biologii molekularnej włącznie.
Kiedy osoba chora przestaje zakażać grypą?
Osoba dorosła zakażona wirusem grypy może zakażać innych przez 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów chorobowych. Natomiast dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet do 7 dni.
W jaki sposób zakażamy się grypą?
Podczas bezpośredniego kontaktu z osobą zarażona wirusem grypy. Wirus jest przenoszony poprzez wdychanie mikroskopijnych wydzielin z dróg oddechowych chorego, który wykazuje największą zakaźność w objawowym okresie infekcji.
Czy w leczeniu grypy pomagają antybiotyki?
Antybiotyki nie pomagają w leczeniu grypy, ponieważ przeznaczone są one do zwalczania bakterii, a nie wirusów. Zatem przy infekcji grypowej należy unikać podawania antybiotyków, jeżeli nie ma wskazań lekarskich.
Szczepionka z wirusa poprzedniego
Jak na aktualnego wirusa może pomóc szczepionka z wirusa z poprzedniego sezonu, skoro wirusy grypy się szybko mutują? Dzięki zastosowaniu najnowszej techniki biologii molekularnej, szczepy wirusa grypy użyte do szczepionek przeciwko grypie są prawie w 100% zgodne z tymi, które pojawią się w kolejnym sezonie epidemicznym. Potwierdzają to badania laboratoryjne.
Grypa sezonowa – zasady profilaktyki
Co należy zrobić, aby uchronić siebie i swoją rodzinę przed zachorowaniem na grypę?Najskuteczniejszą i najtańszą metodą zapobiegania grypie jest poddanie się szczepieniu. Zgodnie z zaleceniami WHO, ACIP zaszczepić się powinni wszyscy chętni, a zwłaszcza osoby z grup wysokiego ryzyka bez względu na wiek, członkowie ich rodzin, dzieci od 6 m.ż do 18 r.ż oraz osoby opiekujące się dziećmi poniżej 6 m.ż.
Kiedy jest najlepszy moment, aby się szczepić?
Nie ma, terminu dotyczącego szczepień. Ale osoby z grup podwyższonego ryzyka powinny się zaszczepić, jak tylko szczepionka dostępna jest w aptece. Szczepimy się co sezon epidemiczny, ze względu na dużą zmienność wirusa grypy. Należy jednak pamiętać, że o szczepieniu decyduje lekarz na podstawie zaleceń najnowszych ACIP, WHO. Bierze on pod uwagę, czy nie jesteśmy w trakcie leczenia, np. antybiotykami, lub nie byliśmy szczepieni innymi szczepionkami itp.
Grypa sezonowa – sytuacja w Polsce
Z danych WHO i Zakładu Badania Wirusów Grypy, Krajowego Ośrodka ds. Grypy wynika, że Polska pod względem wszczepialności przeciwko grypie zajmuje bardzo niska pozycję na tle Europy. W Polsce liczba osób szczepiących się przeciwko grypie maleje, a według wskazań WHO powinno się szczepić jak największy procent populacji osób w kraju. W Polsce od wielu sezonów epidemicznych Urzędy Marszałkowskie prowadziły darmowe akcje szczepień przeciwko grypie osób powyżej 64 r.ż.
Nasz kraj znajduje się na przedostatnim miejscu w Europie odnośnie odsetka zaszczepionych osób. Z powodu ryzyka wystąpienia wielonarządowych powikłań, szczepienie powinno być traktowane jako rzetelna praktyka lekarska i dbałość o zdrowie.
Skuteczność szczepień
Wiele osób twierdzi, że szczepienia przeciwko grypie są nieskuteczne i napędzają tylko zysk firm farmaceutycznych. Tymczasem szczepionki pomogły poradzić sobie z wieloma chorobami, stanowiącymi wcześniej śmiertelne niebezpieczeństwo dla człowieka. Aktualnie wiele chorób dzięki szczepionkom, albo ma łagodniejszy przebieg, albo praktycznie zostały wyeliminowane. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku grypy. Szczepionka od dziesiątków lat stała się sposobem na zapobieganie tej chorobie. Zatem określanie sukcesu medycyny, jakim jest szczepionka w kategoriach zysku firm farmaceutycznym, jest przekreśleniem dorobku naukowego wielu naukowców – ocenia PZH.
Red. (źródło: pzh.gov.pl)