W Europie firmy farmaceutyczne przeznaczają na działalność innowacyjną ponad 15 proc. swoich przychodów netto i wydatki na ten cel stale rosną. Innowacje to nie tylko praca nad nowymi lekami, lecz także telemedycyna i bioinformatyka. Rośnie również rola działów IT w pracach badawczo-rozwojowych.
Rozwój w takich kwestiach, jak informacja molekularna, zarządzanie danymi, usługi i infrastruktura IT, diagnostyka, badania nad lekami czy telemedycyna staje się coraz bardziej kosztowny. Sektor farmaceutyczny jest liderem pod względem liczby innowacyjnych przedsiębiorstw. Według danych Komisji Europejskiej, nakłady na rozwój w tym sektorze w stosunku do przychodów są kilkukrotnie wyższe niż średnia wyliczona dla piętnastu najbardziej innowacyjnych sektorów.
Bioinformatyka i Big Data
Wymienia się kilka elementów, które napędzają innowacyjność w firmach farmaceutycznych. Jednym z nich jest bliska, stała współpraca ze środowiskiem uniwersyteckim i naukowcami. Ponadto do innowacyjności zmusza producentów np. konieczność dokładnego analizowania, dlaczego niektórzy pacjenci reagują na dany lek, a inni nie. To wymaga rozwoju skomplikowanych technologii diagnostycznych, zaawansowanej bioinformatyki i technologii Big Data, która pozwala na gromadzenie niezliczonej ilości danych.
Jak wynika z raportu Deloitte „Healthcare and Life Sciences Predictions 2020: A bold future?”, dzięki nowoczesnym technologiom w ciągu najbliższych lat medycynę i farmację czeka cyfrowa rewolucja. Zmienią się również badania kliniczne.
Innowacyjne badania kliniczne
Tylko w Polsce jeden z największych koncernów farmaceutycznych na świecie – Roche w 2015 r. przeprowadził 56 badań klinicznych w 251 placówkach medycznych z udziałem prawie 1200 pacjentów. Głównym obszarem działalności badawczej była onkologia, innowacyjne leczenie m.in. raka płuca, nerki, piersi i żołądka, choroby Alzheimera, astmy, nieswoistych zapaleń jelit i choroby Leśniowskiego-Crohna. Na badania kliniczne w naszym kraju firma przeznaczyła 95,3 mln zł.
Łącznie Roche w ubiegłym roku na badania i rozwój przeznaczył 9,3 mld CHF. Cztery leki opracowane przez koncern zostały uznane za przełomowe terapie przez FDA – amerykańską Agencję Żywności i Leków. W badaniach klinicznych odkryto 70 nowych cząsteczek (NME). Obecnie w wyniku inwestycji w innowacje 25 mln pacjentów jest leczonych 25 innowacyjnymi lekami Roche.
Red.